Gál Zoltán

Pénzügyi piacok a globális térben

A válság szabdalta pénzügyi tér


Részvénytőkepiac – a vállalkozó szelleműek alternatívája

A tőkepiacon a részvények kötvényeknél is kockázatosabb értékpapírnak számítanak, ugyanis a részvényvásárlás a tulajdonrészesedéssel járó kockázatokkal is jár. A részvénykibocsátás mindig kockázatosabb a bankhitelnél, mivel a részvények hozama a vállalatok teljesítményétől függ. A részvények értékét az P/E (árfolyam/nyereség) mutató alapján is meg lehet határozni. A P/E globálisan jelentős, 7% és 70% közötti területi szóródást mutat. A részvények árazása nehezebb, mint a kötvényeké, mivel azokat nem a földrajzilag is decentralizáltabb és rugalmasabb OTC-piacokon, hanem jelentős részben a szervezett és költségesebb tőzsdéken forgalmazzák. A részvénypiac, amennyiben az új részvények első, nyilvános kibocsátásának (IPO)157 a helyszíne, akkor elsődleges piacként funkcionál. A korábban kibocsátott részvényeknek is van azonban másodlagos piaca, ami a koncentráltsági fok alapján felosztható a decentralizáltabb OTC-piacokra, illetve a központosított tőzsdei kereskedésre. Az OTC-piacokon a bankok és értékpapírcégek, a tőzsdék esetében a brókerek és értékpapírcégek a lebonyolítók.

Pénzügyi piacok a globális térben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 811 8

Furcsa könyvet tart kezében az olvasó: csupa olyan dologról szól, amiről már több tucat szakkönyv, cikk, internetes tanulmány megjelent - azaz tőzsdéről, bankokról, pénzügyi válságokról, intézményi befektetőkről -, és mégis döbbenten vesszük észre, hogy a „gálzoli"-féle olvasatban egy másik világot fedezhetünk fel. Ebben a vékonynak egyáltalán nem nevezhető, igencsak súlyos könyvben a szerző aprólékosan összegyűjtötte erről a pénzvilágról azokat a tényeket, amelyeket itt meg ott, szétszórva akár meg is találhatunk, de így egy keretben sokkal hangsúlyosabban mutatják: igencsak sajátos a pénzügyi „centrum" és a pénzügyi „periféria" elhelyezkedése és viszonya. Tények, nagyságrendek, áramlások, térképek követik egymást. A szerző mindeközben nem ítélkezik, hanem bemutat. Néhol, egy-egy fél megjegyzésből úgy érzem, inkább a globalizált pénzügyi tér harsány kritikusaival ért egyet - és ekkor kezdenék vitatkozni vele, meggyőzni őt, bemutatni neki az ellenérveket - de mivel, mint minden vérbeli tudóst, sokkal jobban izgatja a tárgy maga, semminthogy zsigeri alapon azonnal véleményt mondjon tárgyáról, a vitánk most elmarad, helyette marad az olvasó ámulattal vegyes csodálata: köszönjük, Zoli, ezt a könyvet; évekig, évtizedekig fogjuk kézikönyvként használni!

Király Júlia

alelnök

Magyar Nemzeti Bank

Az olvasó hiánypótló művet tart a kezében. A szerző a pénzügyi gazdaságtan és a gazdaságföldrajz határterületén mozgó jelenségkört vizsgálja értőn, igényesen és jelentős szakmai értéket teremtve. E munka egyszerre színvonalas tudományos értekezés és olvasmányos könyv a pénzügyi piacok rejtélyes világáról és a térbeliség mellőzhetetlen hatásáról. A mű írója ráérzett a vizsgált terület leglényegesebb jellegzetességére: arra az ellentmondásra, mely a globalizálódó pénzügyi tér távolságokat relativizáló hatása és a pénzügyi piaci működés térbeliségének növekvő fontossága között feszül. Ebből bontotta ki a pénzügyi földrajz hazai alapművének számító könyv gondolatmenetét. A szakértők és a tárgy iránt érdeklődők egyaránt haszonnal forgathatják ezt az értékes alkotást.

Bélyácz Iván

akadémikus, egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar

Hivatkozás: https://mersz.hu/gal-penzugyi-piacok-a-globalis-terben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave