Nemes Nagy József

Terek, helyek, régiók

A regionális tudomány alapjai


A mentális tér

Az egyes emberek vagy a különböző társadalmi csoportok ugyanabból a konkrét reális térből érzékszerveikkel nemcsak mást és másképp érzékelnek, hanem különbözően értelmezik, értékelik is a tereket, „ahány ember, annyi tér” – mondhatnánk. Jól ismert, hogy vannak jelenségek, térelemek, amelyek egyesek számára szinte észrevétlenek maradnak (nem hordoznak értékelhető információt), másoknak azonban épp ezek tűnhetnek szembe. E viszonyokban azonban már nem az érzékszervi észlelés különbségei, hanem sokkal inkább egyéni és csoportos érték- és érdekkülönbségek differenciálnak. Mindez egyben azt is jelenti, hogy a tér nemcsak a tárgyiasult elemekből kiindulva írható le és értelmezhető, hanem a hozzá kapcsolódó tapasztalatok, tradíciók, értékek maguk is téralakító tényezők. Egyazon városban más fontos a turistának (például a tájékozódást megkönnyítő térelemek) és a helyi lakosnak, a gyermeknek vagy az öregnek (például a könnyű bejárhatóság, a jó közlekedési hálózat), a magasan vagy gyengén iskolázott polgároknak (a szabad idő eltöltésének eltérő formái). A különböző társadalmi csoportok – társadalmi meghatározottságaik eltéréseiből következően – a kusza térbeli relációhalmazból különböző elemeket és viszonylatokat emelnek ki.

Terek, helyek, régiók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 864 4

A Tisztelt Olvasó minden bizonnyal a hazai regionális tudomány egyik új alapművét tartja a kezében. Ez a könyv remek változatossággal, példák sokaságával mutatja be a társadalmi térbeliség regionális tudományi szemléletének, fogalmainak, módszereinek rendszerét. A szerző eredményei izgalmasak, bőséggel szolgálnak újdonságokkal. Jó szívvel ajánlom ezt a könyvet a területi kérdések iránt érdeklődő széles szakmai kör figyelmébe.

Mészáros Rezső, a Szegedi Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Mindennapjainkat egyszerre éljük konkrét, fizikai térben, és más, ehhez szorosan kapcsolódó (emberi, társadalmi, gazdasági stb.) viszonyok között. A regionális tudomány és azon belül a térbeliség aspektusának kutatása és megértése egyre nagyobb jelentőséggel bír. Ebben a könyvben Nemes Nagy József, aki a témakör elismert oktatója és kutatója, kiválóan rendszerezve, az alapokra, az újdonságokra és a gyakorlati alkalmazásokra egyaránt hangsúlyt fektetve ismerteti mindazt, amit a regionális tudományról napjainkban széles körben tudni kell.

Vicsek Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemes-nagy-terek-helyek-regiok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave