Nemes Nagy József

Terek, helyek, régiók

A regionális tudomány alapjai


Hálózatok

Annak tükrében, hogy a hálózat – csomópontok és azokat összekötő tengelyek, vonalak rendszere – nagyon hétköznapi fogalom, talán meglepő, hogy a területi kutatások homlokterébe igazából nem régen került. A korábbi évtizedek tudományos irodalmában leginkább két területen találkozhattunk vele: a társadalmi mikroterek vizsgálatában (közösségi kapcsolati hálók, szociometria), valamint a közlekedés és szállítás vonalas rendszereiben (közlekedéstudomány, közlekedésföldrajz,64 szállítási optimalizáció). A fogalom tudományos vizsgálatának – a mindenben úttörő matematika távolba nyúló tradícióin túlmenően – nagy lökést adott a számítástudomány megerősödése. Legújabban a fogalom gazdasági és társadalmi interpretációját, hatásainak elemzését megsokszorozta az a felimerés, hogy az egyedi szereplők tevékenységének eredményességét, hatékonyságát nagyban növeli a hálózatba szerveződés (Fleischer 2001).

Terek, helyek, régiók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 864 4

A Tisztelt Olvasó minden bizonnyal a hazai regionális tudomány egyik új alapművét tartja a kezében. Ez a könyv remek változatossággal, példák sokaságával mutatja be a társadalmi térbeliség regionális tudományi szemléletének, fogalmainak, módszereinek rendszerét. A szerző eredményei izgalmasak, bőséggel szolgálnak újdonságokkal. Jó szívvel ajánlom ezt a könyvet a területi kérdések iránt érdeklődő széles szakmai kör figyelmébe.

Mészáros Rezső, a Szegedi Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Mindennapjainkat egyszerre éljük konkrét, fizikai térben, és más, ehhez szorosan kapcsolódó (emberi, társadalmi, gazdasági stb.) viszonyok között. A regionális tudomány és azon belül a térbeliség aspektusának kutatása és megértése egyre nagyobb jelentőséggel bír. Ebben a könyvben Nemes Nagy József, aki a témakör elismert oktatója és kutatója, kiválóan rendszerezve, az alapokra, az újdonságokra és a gyakorlati alkalmazásokra egyaránt hangsúlyt fektetve ismerteti mindazt, amit a regionális tudományról napjainkban széles körben tudni kell.

Vicsek Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemes-nagy-terek-helyek-regiok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave