Naresh K. Malhotra, Simon Judit közreműködésével

Marketingkutatás


Feladatok

Kérdések
  1. Definiálja a mintavételi eloszlást!
  2. Mi az átlag standard hibája?
  3. Definiálja a véges sokasági korrekciót!
  4. Definiálja a megbízhatósági intervallumot!
  5. Vázolja az átlag körüli megbízhatósági intervallum meghatározásának folyamatát!
  6. Magyarázza el a különbséget az abszolút és a relatív pontosság között átlagbecslés esetén!
  7. Miben különbözik a megbízhatósági szint és a pontosság?
  8. Magyarázza el, hogyan határozzuk meg a szükséges mintanagyságot átlagbecslés esetén, ha adott a pontosság, a megbízhatóság, és ismert a sokasági variancia! Miután a mintát kiválasztottuk, hogyan állítjuk elő a megbízhatósági intervallumot?
  9. Magyarázza el, hogyan határozzuk meg a szükséges mintanagyságot átlagbecslés esetén, ha adott a pontosság, a megbízhatóság, de a sokasági variancia nem ismert! Miután a mintát kiválasztottuk, hogyan állítjuk elő a megbízhatósági intervallumot?
  10. Milyen hatással van a mintanagyságra, ha a sokasági átlag becslésénél az abszolút pontosságot megduplázzuk?
  11. Milyen hatással van a mintanagyságra, ha a sokasági átlag becslésénél a megbízhatósági szintet 95%-ról 99%-ra növeljük?
  12. Definiálja, mit értünk abszolút és relatív pontosságon aránybecslés esetén!
  13. Magyarázza el, hogyan határozzuk meg a szükséges mintanagyságot aránybecslés esetén, ha adott a pontosság és a megbízhatóság! Miután a mintát kiválasztottuk, hogyan állítjuk elő a megbízhatósági intervallumot?
  14. Aránybecslés esetén hogyan bizonyosodhat meg a kutató arról, hogy a megbízhatósági intervallum nem lesz nagyobb a kívántnál?
  15. Ha sok paramétert becslünk, milyen eljárással határozzuk meg a mintanagyságot?
  16. Definiálja az előfordulási és a megvalósulási arányt! Hogyan befolyásolják a végső mintanagyság meghatározását?
  17. Milyen stratégiák alkalmazhatók a nem válaszolás korrigálására?
 
Gyakorlatok
  1. A Statisztikai táblázatok melléklet 2. táblázatának segítségével számolja ki annak a valószínűségét, hogy
    1. z kisebb, mint 1,48.
    2. z nagyobb, mint 1,90.
    3. z 1,48 és 1,90 közé esik.
    4. z –1,48 és 1,90 közé esik.
  2. Mennyi a z értéke,
    1. amelynél a z lehetséges értékeinek 60%-a nagyobb.
    2. amelynél a z lehetséges értékeinek 10%-a nagyobb.
    3. ha z összes lehetséges értékének (az átlag körül szimmetrikus eloszlással) 68,26%-át kell tartalmaznia az intervallumnak.
  3. Egy étterem vezetése szeretné meghatározni, hogy egy háztartás átlagosan mennyit költ havonta elegáns étteremben. Néhány háztartás egyáltalán nem költ semmit, míg más háztartások akár 300 $-t is. A vezetés 95%-os megbízhatóságú eredményeket akar úgy, hogy a hiba ne legyen nagyobb plusz-mínusz 5 $-nál.
    1. Mekkora mintanagyságot kell használni ahhoz, hogy meghatározzuk az átlagos havi háztartási költéseket?
    2. Miután a megkérdezést lefolytatták, úgy találták, hogy az átlagos költés 90,30 $ és a szórás 45 $. Állítson fel 95%-os megbízhatósági intervallumot! Mit mondhatunk a pontosságról?
  4. Annak érdekében, hogy egy új DVD-lejátszó reklámkampányának hatékonyságát megállapítsák, a vezetés szeretné meghatározni, hogy a háztartások milyen arányban ismerik az új márkát. A reklámügynökség úgy gondolja, 70%-ban. A vezetés 95%-os megbízhatóságot és ± 2%-nál nem nagyobb hibahatárt szeretne.
    1. Mekkora mintanagyságot kellene használni a tanulmány során?
    2. Tegyük fel, hogy a vezetés 99%-os megbízhatóságot szeretne, de megelégszik plusz-mínusz 3%-os hibahatárral. Hogyan változna a mintanagyság?
  5. Feltételezvén, hogy n = 100, N = 1000 és s = 5, számolja ki az átlag standard hibáját a véges sokasági korrekcióval és anélkül!

Marketingkutatás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 867 5

A vállalatok vezetésében kulcsfontosságú a kutatás intelligens és átgondolt alkalmazása, hogy lépést tudjanak tartani az üzleti élet változásaival. A legsikeresebbek kétségtelenül sokoldalú képzettséggel, magas szintű kommunikációs készségekkel rendelkeznek, és kreatívan képesek megközelíteni a problémákat. Jelentős eredmény, ha egy könyv, így Malhotra munkája is lehetővé teszi az olvasók számára ezen képességek megszerzését. Ez az összefoglaló mű már megállta a helyét mint az egyik legsikeresebb kiadvány ebben a témában, több mint 140 egyetemen használják az Egyesült Államokban, nyolc nyelvre fordították le, és számos különböző, angol nyelvű kiadása jelent meg. A siker annak is köszönhető, hogy a könyv a kutatás legmodernebb eszközeit - az internetet, a számítógépen futtatható elemzési szoftvereket és a legfrissebb menedzsmenttechnikákat - ötvözi, amelyek a kutatási módszertan élvonalába tartoznak.

Michael Baumgardner, PhD

A Burke Inc. elnöke és vezérigazgatója

Változik a világ. Az üzleti környezet minden eddiginél nehezebben kiszámítható, a döntéshozók újabb és újabb kihívásokkal találják szembe magukat. A megfelelő stratégia és operáció kialakításához nélkülözhetetlen a vállalat kiforrott döntéstámogatási rendszere. Ez nagymértékben alapoz a marketingkutatás legkülönbözőbb technikáira. Egyre nagyobb a jelentősége az egyszerű, gyors, de mégis megbízható kutatási módszereknek, és azok hatékony alkalmazásának. A könyv könnyen érthető, letisztult formában kínálja tálcán a ma elérhető módszertani megközelítések többségét, ezzel segítve az eligazodást a marketing különböző területein dolgozóknak és a szakma iránt érdeklődőknek.

Az olvasás során külön élményt okozott számomra, hogy ebben a kiadásban szemléletes magyar példák is segítik a megértést. Simon Juditnak, a Budapesti Corvinus Egyetem Marketing és Média Intézetének vezetőjének köszönhetően a kötet magyar esettanulmányokkal és a hazai piackutató szolgáltatások bemutatásával is jelentősen bővült.

Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a kutatás területén a célirányosság, az eredményorientáltság. Nagy értéke a könyvnek, hogy szinte kultúrát teremtve, mind a nemzetközi, mind a magyar példákat az üzleti környezet bemutatásával kezdi, és nem fejezi be a szorosan vett kutatási eredmények ismertetésével, hanem megvilágítja azt is, hogy milyen döntések születtek, és azok milyen üzleti eredményeket hoztak. Nagyon fontos, hogy a jövő szakmai generációi felismerjék a teljes folyamat egységének fontosságát, mivel a marketingkutatás csak így tud érdekes, de öncélú hobbi helyett versenyelőnyt nyújtó komoly döntéstámogató eszközzé válni.

Müller Kornél

CMI igazgató, Közép-Kelet-Európa

Unilever

Hivatkozás: https://mersz.hu/malhotra-simon-marketingkutatas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave