Muraközy László

A japán rejtély

Útteremtő csodák és végzetes zsákutcák


Tajvan gazdasági fejlődése

Japánnak minél több erőforrásra volt szüksége a gyarmatokról, és ennek biztosítására saját érdekeit érvényesítve modernizálta, fejlesztette a megszerzett területeket. Így volt ez Tajvan esetében is. A megszállás kezdetén Tajvan nagyon kismértékű modern szektorral rendelkezett csak, s a mezőgazdaság és a kézműves ágak adták a termelés többségét. Hála azonban a holland hagyománynak, exportra is termeltek a szigeten. Ez volt az első tropikus terület, amelyet Japán megszerzett, és ez megnyitott bizonyos kihasználási lehetőségeket. Japán, mint annyi iparosodó ország, az első évtizedekben tartós folyó fizetési mérleghiánnyal rendelkezett, nem tudta fedezni exporttal a fejlődéséhez szükséges importot. 1896 és 1904 között japán átlagban évi 22 millió jent használt fel csak a cukor importjára, ami körülbelül a kereskedelmi mérleg hiányának a felével volt egyenértékű. Így nem meglepő az a japán döntés, hogy kihasználva Tajvan éghajlati adottságait, a cukor ágazatban importhelyettesítő politikát folytassanak. Magas vámot vetettek ki a külföldi cukorra, és ösztönözték a tajvani cukornádtermelést. Az elképzelés bevált, a szigeten dinamikusan növekedett a cukornádtermelés, enyhültek Japán fizetési mérleg gondjai (Ho, 1984).

A japán rejtély

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 000 7

Japán elmúlt két évszázados fejlődése lenyűgöző gazdasági sikerek, de ugyanakkor végzetes zsákutcák története is. Fontos elemezni, hogy ez milyen tanulságokat adhat a fejlesztő állam modelljét követő országok számára. Sok feltörekvő ország erőteljes kormányzati, központi beavatkozással igyekszik előrehaladni, ami általában a piaci mechanizmusok gyengébb működésével párosul. A fejlesztő állam eszközeinek az alkalmazása gyakran párosul autokrata politikai berendezkedéssel, amit nem is kevesen szintén a hatékonyságot fokozó mozzanatnak tekintenek. Ez vagy a demokratikus intézmény- és szokásrendszer a kulcsa a hosszú távú előrehaladásnak? Az állam és a piac milyen kombinációja lehet a fenntartható fejlődés kulcsa? Mit mondanak számunkra a japán tapasztalatok?

Nem lehet vitás, hogy a fejlesztő állam segíthette a fejlett országokhoz való felzárkózást. De mi történik ezekkel az intézményekkel, mennyire lehetnek hasznosak vagy akár gátlóak, amikor már nem az utolérés, hanem az úttörés, az útteremtés a feladat az öldöklő globális versenyben? Ebben is az autokratikus berendezkedés, valamint az erős bürokratikus irányítás és koordináció lenne az előrevivő mozzanat, szemben a piaci versennyel és innovációval? A fentiek nagyon is lényegesek az útfüggőség, útteremtés történelmi lehetőségeinek és a modellváltás nehézségeinek elemzésében. Kevés olyan ország van a világon, ahol a formális és informális intézmények sok évszázados fejlődése ennyire markáns folyamatosságot és kölcsönhatást mutat. Ennek elemzése számos, Japánon valamint Ázsián is messze túlmutató elméleti és gazdaságpolitikai tanulsággal szolgálhat számunkra.

A történelmi áttekintésen túl a legújabb évtizedek japán történései, a defláció és a stagnálás negyedszázados korszaka, a fentiek mellett azért is különösen érdekesek, mert a 2007-2009-es válság után máshol is szembesülnek a szakemberek és a gazdasági döntéshozók ezekkel a veszélyekkel. A japán tapasztalatok, az utóbbi években a közgazdasági figyelem középpontjába került Abenomics tanulságai gazdagíthatják ezzel kapcsolatos ismereteinket és tudásunkat is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-a-japan-rejtely//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave