Varga Attila

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Innováció, vállalkozás és gazdasági növekedés a GMR-Európa-modellben


A tudásátszivárgások szerepe a makrogazdasági növekedésben

Romer (1990) szerint az endogén növekedés (3.4.)–(3.6.) általi megfogalmazásainak alapvető koncepcionális problémája abban áll, hogy mindhárom elmélet a rendelkezésre álló tudáskészlet egészét közösségi jószágnak tekinti. Mindez szemben áll azzal az akár mindennapinak is nevezhető tapasztalattal, hogy az újonnan kifejlesztett technológiai tudás a szabadalmi bejelentések által, ha csak egy bizonyos ideig is, de másokat kizárhat. Következésképpen bármely, az új technológiai tudást bővítő vállalat monopolista profitra válthatja a csakis általa birtokolt tudásból származó piaci hatalmat. A Romer (1990) által megalapozott „új gazdasági növekedéselmélet” a technológiai tudásnak a korábbi endogén növekedési modellekben alkalmazottól eltérő koncepciójára épül, s ugyanakkor a növekedés magyarázatát a nem tökéletes piaci verseny feltételei mellett építi fel. A monopolisztikus verseny Dixit és Stiglitz (1977) által kidolgozott modelljét Judd (1985) alkalmazta először a gazdasági növekedés elemzése során. Romer (1990) a Judd-féle megoldást kombinálta a tudás általa kidolgozott felfogásával, s ezáltal az első, a nem tökéletes piaci verseny keretfeltétele mellett értelmezett endogén növekedéselméletet alkotta meg, mely az endogén növekedési iskola egyik alapmodellje (Jones, 2002).

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 015 1

A területfejlesztési politikában erőteljes fordulat figyelhető meg, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a részérdekeken alapuló „forrásosztogatás” pazarlóan működik. Szükség van előzetes hatásértékelésre, az egyes régiókra vonatkozó fejlesztéspolitikai elképzelések miként befolyásolhatják az ország fejlődését. Ebben a témakörben Varga Attila és munkatársai nemzetközileg is úttörő és kiemelkedő eredményeket értek el, több országban alkalmazzák az általuk kidolgozott modelleket. A könyv kiválóan felhasználható tankönyvként a mester- és doktori képzésekben, de kézikönyvként is a gazdaságpolitikai döntések előkészítése során.

Lengyel Imre, az MTA doktora,

intézetvezető egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Varga Attila a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője. Intuíciói és kezdeményezései különösen fontos szerepet játszottak az európai regionális fejlődési folyamatok elemzése és értékelése során. A könyv, amely mind a szakpolitikusok, mind a kutatók széles közönsége számára hozzáférhető stílusban íródott, további fontos lépéseket tesz a mai és a jövőbeni fejlesztési programok értékelésének az irányába. A kötet időszerű, éleslátó, és a legmodernebb modellezési és szimulációs technikákra épít. Alapvető olvasmány.

Philip McCann

a Groningeni Egyetem professzora és az Európai Bizottság

regionális politikai biztosának szaktanácsadója

az EU Kohéziós Politika reformja és értékelése tárgyában

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-regionalis-fejlesztespolitikai-hataselemzes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave