Varga Attila

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Innováció, vállalkozás és gazdasági növekedés a GMR-Európa-modellben


Összegzés

Az extra-regionális innovációs hálózatokba való bekapcsolódás és a helyi vállalkozásalapú specializálódás a regionális fejlesztéspolitika új instrumentumaiként jelenik meg az intelligens szakosodás eszközrendszerében. A fejezetben az innovációs hálózatokból hozzáférhető tudást mérő ENQ-indexet és a regionális vállalkozás szintjét mérő REDI-indexet mutattuk be. A két index a 4. fejezetben leírt módon integrálódik a GMR-modell szakpolitikai változói közé. A hazai régiók közül a Közép-Magyarország régió rendelkezik a legjobb pozíciókkal az EU Keretprogram kutatásokon keresztül elérhető tudás vonatkozásában, viszonylag szorosan követve a három hazai egyetemi régió által, viszont nagymértékben elhagyva a maradék három régiót. A vállalkozás szintje szempontjából Magyarország helyzete nagyobb kiegyenlítetlenséget mutat: a Közép-Magyarország régió jelentősen kiemelkedik az egyébként hasonló vállalkozási jellemzőket mutató többi hat régió közül. A magyar, a lengyel, illetve a szlovák fővárosi régiók összehasonlítása azt mutatja, hogy e régiók az ENQ-index szerint viszonylag jó pozícióban vannak, hiszen az európai rangsorban (tudományterülettől függően) az első negyedben vagy a középmezőnyben helyezkednek el, sőt Közép-Magyarország az IST-ben a kifejezetten jó régiók között áll. Ugyanakkor a közép-európai központi régiók a hálózati tudáshoz való hozzáférés részindexeiben, csakúgy, mint a vállalkozás egyes komponenseiben, egymáshoz képest jelentősebb különbségeket mutatnak.

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 015 1

A területfejlesztési politikában erőteljes fordulat figyelhető meg, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a részérdekeken alapuló „forrásosztogatás” pazarlóan működik. Szükség van előzetes hatásértékelésre, az egyes régiókra vonatkozó fejlesztéspolitikai elképzelések miként befolyásolhatják az ország fejlődését. Ebben a témakörben Varga Attila és munkatársai nemzetközileg is úttörő és kiemelkedő eredményeket értek el, több országban alkalmazzák az általuk kidolgozott modelleket. A könyv kiválóan felhasználható tankönyvként a mester- és doktori képzésekben, de kézikönyvként is a gazdaságpolitikai döntések előkészítése során.

Lengyel Imre, az MTA doktora,

intézetvezető egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Varga Attila a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője. Intuíciói és kezdeményezései különösen fontos szerepet játszottak az európai regionális fejlődési folyamatok elemzése és értékelése során. A könyv, amely mind a szakpolitikusok, mind a kutatók széles közönsége számára hozzáférhető stílusban íródott, további fontos lépéseket tesz a mai és a jövőbeni fejlesztési programok értékelésének az irányába. A kötet időszerű, éleslátó, és a legmodernebb modellezési és szimulációs technikákra épít. Alapvető olvasmány.

Philip McCann

a Groningeni Egyetem professzora és az Európai Bizottság

regionális politikai biztosának szaktanácsadója

az EU Kohéziós Politika reformja és értékelése tárgyában

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-regionalis-fejlesztespolitikai-hataselemzes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave