Varga Attila

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Innováció, vállalkozás és gazdasági növekedés a GMR-Európa-modellben


Első hazai szcenárió: az EU Keretprogramokba való beágyazottság elmélyítése

Mik lennének a regionális és makrogazdasági hatásai egy olyan szakpolitikai beavatkozásnak, mely magyarországi régiók intenzívebb beágyazottságát eredményezné az európai tudáshálózatokba? Egy ilyen szakpolitikai beavatkozás módja lehet például a régiók kapcsolatainak bővítése vagy erősítése bizonyos, kiválasztott európai régiókkal. A kapcsolatok bővítésének számtalan eszköze lehet a gyakorlatban. Példaként említhető a nemzetközi konferenciákon, szakmai találkozókon való részvétel támogatása, a doktoranduszok számára nemzetközi nyári egyetemek szervezése, PhD-hallgatók külföldi képzésekben való részvételének ösztönzése, vagy rövidebb-hosszabb időszakra szóló kölcsönös kutatói látogatások finanszírozása. A kutatási kapcsolatokon túlmenően pedig megemlíthető még az üzleti szféra számára megteremtett kapcsolati lehetőségek kiterjesztése, a vásárok látogatása vagy a konferenciákon, bemutatókon való részvétel. A kiterjedtebb szakmai kapcsolatok a későbbiekben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kutatási és innovációs együttműködések jöjjenek létre, miáltal a hazai innovációs tevékenység eredményesebbé válhat, nőhet a TFP, és pozitív irányban változhatnak bizonyos gazdasági változók.

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 015 1

A területfejlesztési politikában erőteljes fordulat figyelhető meg, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a részérdekeken alapuló „forrásosztogatás” pazarlóan működik. Szükség van előzetes hatásértékelésre, az egyes régiókra vonatkozó fejlesztéspolitikai elképzelések miként befolyásolhatják az ország fejlődését. Ebben a témakörben Varga Attila és munkatársai nemzetközileg is úttörő és kiemelkedő eredményeket értek el, több országban alkalmazzák az általuk kidolgozott modelleket. A könyv kiválóan felhasználható tankönyvként a mester- és doktori képzésekben, de kézikönyvként is a gazdaságpolitikai döntések előkészítése során.

Lengyel Imre, az MTA doktora,

intézetvezető egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Varga Attila a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője. Intuíciói és kezdeményezései különösen fontos szerepet játszottak az európai regionális fejlődési folyamatok elemzése és értékelése során. A könyv, amely mind a szakpolitikusok, mind a kutatók széles közönsége számára hozzáférhető stílusban íródott, további fontos lépéseket tesz a mai és a jövőbeni fejlesztési programok értékelésének az irányába. A kötet időszerű, éleslátó, és a legmodernebb modellezési és szimulációs technikákra épít. Alapvető olvasmány.

Philip McCann

a Groningeni Egyetem professzora és az Európai Bizottság

regionális politikai biztosának szaktanácsadója

az EU Kohéziós Politika reformja és értékelése tárgyában

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-regionalis-fejlesztespolitikai-hataselemzes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave