Varga Attila

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Innováció, vállalkozás és gazdasági növekedés a GMR-Európa-modellben


C.5. Centralitás

A sajátérték-centralitás az alábbi rekurzív definícióra épül. Legyen xi az i csúcs centralitását mérő mutató. Tegyük fel, hogy ezt az értéket a közvetlen szomszédok hasonló mutatója határozza meg (vagyis egy csúcs annyira centrális, amennyire a közvetlen szomszédjai is azok): xi = 1/λ∙Σjaijxj. Valamennyi csúcsra felírva ez a definíció a következő mátrix-egyenletbe írható: x = 1/λ∙Ax, amely egy standard sajátérték-feladat. A legnagyobb sajátértékhez tartozó sajátvektor adja a megfelelő centralitás-indexeket. Könnyen látható, hogy ez a megoldás exponenciálisan diszkontálja a távolságot (amennyiben λ > 1), továbbá ha feltesszük, hogy a közvetlen szomszédok centralitás-mutatója azonos, akkor a kapott érték arányos az i csúcs fokszámával. Ha feloldjuk a közvetlen szomszédok azonos centralitására vonatkozó feltételt, de megtartjuk ezt a másodkörös partnerekre vonatkozóan, akkor megmutatható, hogy a centralitásérték a közvetlen partnerek fokszámainak összege, és így tovább. Ez a gondolatmenet természetesen nem bizonyítja formálisan az ENQ-index e speciális esete és a sajátérték-centralitás közötti azonosságot, de rámutat a kettő mögött meghúzódó logika hasonlóságára.

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 015 1

A területfejlesztési politikában erőteljes fordulat figyelhető meg, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a részérdekeken alapuló „forrásosztogatás” pazarlóan működik. Szükség van előzetes hatásértékelésre, az egyes régiókra vonatkozó fejlesztéspolitikai elképzelések miként befolyásolhatják az ország fejlődését. Ebben a témakörben Varga Attila és munkatársai nemzetközileg is úttörő és kiemelkedő eredményeket értek el, több országban alkalmazzák az általuk kidolgozott modelleket. A könyv kiválóan felhasználható tankönyvként a mester- és doktori képzésekben, de kézikönyvként is a gazdaságpolitikai döntések előkészítése során.

Lengyel Imre, az MTA doktora,

intézetvezető egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Varga Attila a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője. Intuíciói és kezdeményezései különösen fontos szerepet játszottak az európai regionális fejlődési folyamatok elemzése és értékelése során. A könyv, amely mind a szakpolitikusok, mind a kutatók széles közönsége számára hozzáférhető stílusban íródott, további fontos lépéseket tesz a mai és a jövőbeni fejlesztési programok értékelésének az irányába. A kötet időszerű, éleslátó, és a legmodernebb modellezési és szimulációs technikákra épít. Alapvető olvasmány.

Philip McCann

a Groningeni Egyetem professzora és az Európai Bizottság

regionális politikai biztosának szaktanácsadója

az EU Kohéziós Politika reformja és értékelése tárgyában

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-regionalis-fejlesztespolitikai-hataselemzes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave