Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


A vállalati kapcsolatrendszerek kulturális beágyazottsága

A globális kapitalizmus korszakában a piaci feltételek változásához történő gyors alkalmazkodás fontos eszköze a termelés rugalmas beszállítói hálózatokra épülő szervezése. A globális keretek között szerveződő értéktermelési folyamatban a szereplők felhalmozott tudása és működő kapcsolatrendszerei rendkívül fontosak – ezek megléte, működtetése az értéktermelési lánc keretei között éppoly fontos feltételei (mozgatórugói) a globális munkamegosztásnak, mint a tőke és a munkaerő bősége, illetve szűkössége. Úgy is fogalmazhatunk, hogy egy-egy vállalat, és rajtuk keresztül egy-egy „hely” szerepét a globális áramlásokban a gazdaság „főszereplőihez” fűződő viszonyuk határozza meg. (Porter 1990; Gereffi 1999). Ezek a kapcsolatok egyrészt egymás kölcsönös megismerésével, másrészt közös normák, szabályok elfogadásával működtethetők.

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave