Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


Posztfordizmus – globalizáció – globális gazdaság

Mint láttuk, a rugalmas termelés leginkább a transznacionális vállalatokhoz köthető, azonban a témánk szempontjából fontos rugalmas termelés csak egyik eleme annak a korszaknak, amelyet a fejezet elején említett regulációs elméletek posztfordizmusnak neveznek. A posztfordista gazdasági-társadalmi formációnak a (rugalmas) termelési paradigmája mellett jól artikulálható fogyasztási mintája is létezik, amely – a rugalmas termeléshez hasonlóan – szinte tükörképe a fordizmusénak. Míg a fordizmus fogyasztási paradigmája a széles középosztály folyamatosan növelhető keresletére épített (a keynesi gazdaságpolitika és a korporációk alapjain), és tengelyében a tömegfogyasztás állt, addig a posztfordizmus fogyasztási szerkezetét a szegmentált (szubkultúrák, generációk) piacok, differenciált fogyasztói elvárások jellemzik. Így a posztfordizmusban a fogyasztópiacok meglehetősen töredezettek (lásd a 3. fejezetet). Ezt pedig a sokszínűbbé váló életformák iránti igények határozzák meg, ami párhuzamos a középosztály eróziójával. A posztfordizmus regulációs módja a neoliberális gazdaságpolitikára alapoz, s a decentralizációra, a piacközpontú gazdasági szabályozásra törekszik, továbbá mind nemzeti, mind nemzetközi intézkedésében és intézményrendszerében a tényezőáramlás globális megkönnyítését célozta. Ez párhuzamosan zajlott az állami szerepvállalás csökkenésével, illetve átalakulásával (Kulke 2004).

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave