Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


A világgazdasági pólusok áthelyeződése

A gazdasági pólus fogalmát a centrum-periféria viszonyrendszeren belül értelmezhetjük, mely az emberi tevékenységek térszerveződésének egyik alapvető megjelenési formája. Alapja a gazdasági, politikai, társadalmi hatalmi viszonyok egyenlőtlen eloszlása. A viszonyrendszerben a centrum a domináns, a periféria a függő szereplő. A gazdaságra értelmezve olyan viszonyrendszert jelöl, ahol a függőséget az egyenlőtlen cserekapcsolatok alakítják, amelyek a két tértípus eltérő gazdasági struktúráján alapulnak. A világgazdaság kialakulása előtt ilyen pólusnak tekinthető például Firenze, Lucca (textilipar), Milánó (fegyvergyártás) vagy Gent, Bruges, Antwerpen (kikötők).

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave