Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


A technológiai fejlődés és a pénzügyi innovációk szerepe

A globális gazdaság rendszerei az elmúlt két évtized során sosem nem tapasztalt mértékben épültek a tőke mobilitására. Az áramlások feltételeit a jogi-intézményi korlátok előző két alfejezetben tárgyalt lebontása mellett a technológiai infrastruktúra fejlődése teremtette meg: a telekommunikáció fejlődése és a sokrétű, nagyteljesítményű számítógépek elterjedése, amelyek sok információ gyors, komplex kezelésére és feldolgozására alkalmasak. Ez utóbbiak lehetővé tették a gyors döntések meglapozását – a tőke- és pénzpiacok működésének „digitális alapokra helyezését” –, majd a tőzsdék informatikai rendszereinek összekapcsolásával a 1980-as évek végén lehetővé vált a tőkék folyamatos (24 órás), globális áramlása. A befektetői döntések térbeli és időbeli korlátai tehát egyszerre szűntek meg, ami példátlanul megnövelte a tőkeforgás sebességét (Harvey 1989, Gál 2010).

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave