Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


A kínai társadalmi-gazdasági fejlődés legutóbbi három évtizedének fő tendenciái és tanulságai

Egy, a társadalmi-gazdasági fejlődés több mint két évtizedes kilátásaival foglalkozó prognosztikai tanulmányhoz a tényleges fejlődés legalább ugyanennyi időre visszamenő felmérésére és elemzésére van szükség. Kína esetében ez a visszatekintés akár három évtized is lehetne, tekintettel arra, hogy a kínai statisztikai évkönyvek 1978-at tekintik bázisévnek a makrogazdasági elemzések számára nyújtott adatszolgáltatásaiknál. Kínában ugyanis az új politikai „időszámítás” 1978 decemberében vette kezdetét, amikor is a Kínai Kommunista Párt (KKP) XI. kongresszusán megválasztott Központi Bizottság (XI. KB) plenáris ülésén az akkori vezetés irányt vett a „reform” és a „kifelé való nyitás” politikájának elindítására. Ahhoz azonban, hogy ez az új politikai irányvonal a gazdaság területén érvényre juthasson, még legalább két-három évnek kellett eltelnie, ezért a jelen tanulmány megírásához szükséges adatbázis összeállításánál a magam részéről kiinduló évnek az 1980-as évet választottam. Ezt annál inkább is megtehettem, mivel az akkori kínai vezetés az 1979 áprilisában összehívott munkaértekezleten az 1979–1981 közötti három évre a gazdaságpolitika alapvető feladatául egy újabb „négyszavas irányvonal”12 végrehajtását jelölte meg. A „reform és nyitás” politikájának konkretizálására csak ezután, főleg a KKP 1982 szeptemberében megtartott XII. kongresszusát követően került sor, alaposabb és mélyebb gazdasági reformok és szélesebb körű nyitás pedig csak 10 évvel később, a KKP 1992 őszén összehívott XIV. kongresszusa után, a piacgazdasági reformokra és a „szocialista piacgazdaság” teljes körű kiépítésére történt határozott irányvételt követően következett be.

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave