Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


A magyar–kínai kétoldalú kapcsolatok általános feltételrendszere, serkentő és gátló tényezői

Ázsia és azon belül elsősorban Kína növekvő világgazdasági jelentősége ma már közhelyszámba megy. A kínai kapcsolat számos európai ország számára „húzóágazat”, konjuktúranövelő, beruházásokat és fejlesztéseket ösztönző szerepet tölt be, miközben a foglalkoztatottságra, az ár- és a bérszínvonalra, a külkereskedelmi egyensúlyra, a termelési szerkezetre, a nemzetközi versenyképességre – más világgazdasági hatásokkal komplex módon összefonódva – reformokat kikényszerítő nyomást gyakorol. A kihívásra Magyarország aktív kapcsolatfejlesztéssel vagy védekező, elzárkózó stratégia követésével reagálhat. Tekintettel arra, hogy a külkereskedelemre orientált, nyitott magyar gazdaság, ha akarná, sem vonhatná ki magát azon hatások alól, amelyek Kína szerteágazó kapcsolatrendszerén keresztül közvetlenül vagy közvetve érik, nem kétséges, hogy melyik stratégia a célravezető: aktív kapcsolatfejlesztés, a kockázatok kezelésével. Az egyoldalú kockázatkerülő magatartásra épülő stratégia ésszerűségét – külgazdasági sebezhetőségünk mellett – a várható „elmulasztott haszon” is kétségessé teszi. Fontos megfigyelés, hogy Kína helye az egyes országok külkereskedelmi rangsorában, valamint az adott ország gazdasági fejlődésének üteme között egyértelmű, pozitív összefüggés mutatkozik. Ráadásul ezek az országok éppen azok az európai országok, amelyekhez fel szeretnénk zárkózni.

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave