Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


Néhány következtetés a magyar gazdaságpolitika számára

  1. A következő években a magyar gazdaság is szembesülni fog a növekvő kínai tőkeexporttal. Ahhoz, hogy Magyarország váljon a térségben – és részben EU-s viszonylatban is – Kína logisztikai bázisává, elengedhetetlen, hogy a Magyarországon jelenleg nyilvántartott kínai tőkeállomány többszörösére emelkedjen.
  2. Éles versenyben vagyunk más európai országokkal, hogy hozzájuthassunk a megfelelő mennyiségű és minőségű kínai tőkéhez. Ennek során természetesen figyelembe kell vennünk az EU legfontosabb előírásait (pl. a versenypolitikaiakat), de ez nem akadályozhatja meg olyan tőkevonzási gyakorlat kialakítását és megvalósítását, amely valamennyi további EU-tagállam eszköztárában megtalálható.
  3. Azokra a területekre célszerű összpontosítanunk, ahol a magyar gazdaság hosszabb távú érdekei összehangolhatók a kínai prioritásokkal. Ilyenek lehetnek az alábbiak:
    • az európai vagy a regionális piacra termelő kínai vállalatok magyarországi beruházásainak ösztönzése,
    • regionális szolgáltató hálózatok kialakítása,
    • tőke áramlásával járó együttműködés speciális fejlett technológiák kínai bevezetésére (biotechnológia, agrárgazdaság, környezetvédelem, vízgazdálkodás stb.),
    • bekapcsolódás a kínai vállalatok „tanulási folyamatába”, aminek során felhasználhatók a gazdasági reformokból, a liberalizációból és a piacgazdaságra való átmenetből származó magyar tapasztalatok.
  4. Kínai tőke fokozott bevonása a magyar ipari parki programokba.
  5. Közös kutatási programok indítása, esetenként az EU-s K+F programok keretében, amelyek Kína számára is nyitva állnak. E szempontból vizsgálandó, mennyire lehet a Budapestre telepített EU-s technológiai központ munkájába kínai szakembereket is bevonni.
  6. A magyar társadalom nyitottságának erősítése, fogadókészségének növelése, aminek egyik alapfeltétele a sokszor rövid távú és populista, az ország érdekeivel ellentétes és értelmetlen belpolitikai viták („jönnek a kínaiak”) azonnali abbahagyása. Éppen az ellenkezőjére van szükség: arra, hogy ne csak a magyar gazdaság, de a magyar társadalom is felkészüljön a 21. század változó valóságára, és ki tudja használni az adódó esélyeket. A kínai tőke fokozott magyarországi jelenléte (természetesen a kínai szakemberek és menedzserek fokozódó jelenlétével összekapcsolva) növeli Magyarország gazdasági mozgásterét.

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave