Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


Magyar lehetőségek

  1. Kínának a globális nyersanyag- és energiapiacokra gyakorolt hatását Magyarország nem (de valószínűleg még az EU sem) tudja befolyásolni. A kínai kereslet növekedése által kiváltott nyersanyag-áremelkedésnek azonban mindenképpen „elszenvedői” vagyunk és leszünk, miután Magyarország a legtöbb ásványi nyersanyagban nettó vagy kizárólagos importőr. Az ebből a helyzetből következő gazdaságpolitikai ajánlás az, hogy tovább kell gyorsítani azt a szerkezetváltási folyamatot, amely jelentősen csökkenti a magyar gazdaság fajlagos nyersanyag- és energiafelhasználását.
  2. A növekvő kínai világpiaci kereslet érdemben nem befolyásolja a magyar gazdaság nyersanyag- és energiabiztonságát, hiszen két teljesen különböző nagyságrendű igényről van szó. Ha azonban – főleg az energiaszektorban – Kína hosszú távú szerződéseket köt olyan országokkal, amelyek a jövőbeli magyar olaj- és földgázkereslet kielégítése szempontjából is számba jöhetnek (itt mindenekelőtt a közép-ázsiai térségről, nem utolsósorban pedig Oroszországról van szó), akkor érdekünk minden gazdasági és diplomáciai eszköz igénybevétele az energiaellátás hosszabb távú és zavartalan biztosítása érdekében. Ehhez a legjobb megoldás az EU közös energiapolitikájának megvalósítása lenne, de addig is amíg ez (esetleg) létrejön, létfontosságú a tervbe vett gázvezetékek (Nabucco, Kék Áramlat) építése és a magyarországi áthaladás (tranzit) rögzítése.
  3. A kínai energia- és nyersanyag-takarékossági programokba – szelektív módon és mindenekelőtt technológia átadásával – bekapcsolódhatnak a magyar vállalkozások (akár EU-szintű programok keretében, akár magyar–kínai vegyesvállalatok formájában). E vonatkozásban a lehetőségek gyakorlatilag korlátlanok, hiszen az ipar fajlagos energiafelhasználásának csökkentése mellett egyre nagyobb fontosságot kap a lakossági fogyasztással kapcsolatos energiatakarékosság, ami mindenekelőtt a nagyrészt elavult lakásállomány tömeges felújítását jelenti. Miután ilyen programok ma – részben uniós forrásokkal megtámogatva – nálunk is folynak, a felhalmozott tapasztalatot, valamint a kiépített kapacitás egy részét jól körülhatárolt (regionális szintű) kínai projektekben lehetne hasznosítani.
  4. Hasonlóan korlátlanok a magyar bekapcsolódás lehetőségei a kínai környezetvédelmi projektekbe, mindenekelőtt a vízgazdálkodásban. (A részletek kidolgozása a következő kutatási ciklusban tervezett környezetvédelmi tanulmány vagy tanulmányok feladata.)

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave