Puczkó László, Rátz Tamara

Az attrakciótól az élményig

A látogatómenedzsment módszerei


A struktúramodell

Minden attrakciónak van egy ún. logikai görbéje (vagy struktúramodellje), amely grafikusan is megjeleníthető formában mutatja be az egyes attrakcióelemeket, az azokhoz tartozó tartalmi hatásokat, illetve az áramlás kapcsolatát (Gergely 1974). Az interpretáció összeállításakor az élménytervezők meghatározzák a tartalmi csúcspontokat, azaz ütemezik a látogatónak nyújtott élményt. A logikai görbének, amely a látogató szempontjából élménygörbének is hívható, meghúzható ugyan az átlaga, megjelenítve azt az ismeretszintet, amely szükséges ahhoz, hogy minden látogató számára értékes élményt nyújtsanak, vannak ugyanakkor a görbének csúcs- és mélypontjai. Ezekre azért van szükség, mert az egyforma mélységű részletezettség hosszú távon igen unalmas, és a látogatók sem tekinthetők átlagosnak. Lesznek közöttük specialisták, akik több részletre kíváncsiak, és akadnak majd sétálgató látogatók is, akik lehet, hogy csak azért jöttek be, mert például kint hideg van, és számukra valójában szinte mindegy, hogy mi is a bemutatás tárgya.

Az attrakciótól az élményig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 883 5

Ez az első kötet a témában, amely nyomot hagy, képbe hoz és felráz!

 

Puczkó László és Rátz Tamara Az attrakciótól az élményig című könyvének középpontjában az a turista/látogató/fogyasztó áll, aki vizsgálja, elemzi, értékeli a természeti és kulturális örökség közzétételének különböző gyakorlatait. A szerzők jól elkülönítik az információ és az interpretáció fogalmát, megértetve, hogy hol ér véget az egyik, s hol kezdődik a másik, s egyúttal bemutatják az élmény különböző vetületeit is. Állításaikat a pszichológia, a gazdaságtan és a kultúratudomány oldaláról egyaránt alátámasztják.

A kötet mértékadó mintákat ad az interpretációk tervezéséhez. Példáit olyan területről hozza, mint a tematikus út, a helyben megőrzött örökség, a múzeum, illetve a tudatosan művelt angolszász minták a helyi örökség-színhelyektől a mega-múzeumokig. A szemlélet őszinte, kritikus, szellemes, elegáns és támogató: önvizsgálathoz és ösztönző továbblépéshez egyaránt segítséget nyújt. A kutatások, elemzések, tervezések kézikönyveként is használható, s egyben sorvezetőként is szolgál.

A kiadványt mindazoknak a szakembereknek ajánljuk, akik terveznek, létrehoznak, fenntartanak és fejlesztenek különböző attrakciókat - akár látogatóközpontokban, múzeumokban, turisztikai és örökséghelyszíneken, kulturális és hagyományőrző civil szervezetek munkájában vagy más keretek között. Alapvető kézikönyvként használhatják azok a felsőfokú és felnőttképző intézmények is, melyek a mű tematikáját érintő területekre képeznek szakembereket.

 

Bárd Edit

Duna Múzeum, PR és marketing munkatárs

Káldy Mária

igazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Képzési Központ

Szabó Zsuzsanna

igazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Üzemeltetési és Ismeretátadási Igazgatóság

Hivatkozás: https://mersz.hu/puczko-ratz-az-attrakciotol-az-elmenyig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave