Vigvári András

Pénzügy(rendszer)tan

Alapvető ismeretek rendhagyó megközelítésben


Vitakérdések

  1. Hasonlítsa össze a pénzpiacok és a tőkepiacok hagyományos (az ügyletek lejáratai alapján történő) és a könyvben szereplő (az instrumentum által megtestesített fizetési ígéretet tévő szereplők alapján történő) elhatárolását!
  2. A bankközi pénzpiacról szóló olvasmány alapján az eddig említetteken kívül a monetáris politika milyen korlátjait látja?
  3. A 3. és a 4. fejezet alapján gondolja át, hogy milyen összefüggések vannak a monetáris rendszer és a pénzügyi piacok rendszere között! Milyen összefüggést lát a pénzügyi piacok fejlettsége (instrumentumok sokfélesége, a piacok likviditása, hatékonysága) és a monetáris politika lehetséges eszköztára között?
  4. Milyen érvek szólnak a kereskedelmi bankok, általában a pénzügyi szolgáltatók tevékenységének szoros állami szabályozása és felügyeletet mellett és ellen?
  5. Vitassák meg, hogy az USA tőzsdeindexeinek alakulása miért jelent lényegesen fontosabb hírt az átlag amerikai számára, mint az európai indexek az európai polgároknak!

Pénzügy(rendszer)tan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 887 3

A Pénzügy(rendszer)tan című tankönyv második kiadása a háromszintű felsőoktatás számára készült. Szerzője, Vigvári András, az ÁSZ FEMI tudományos tanácsadója, egyetemi docens, gyakorló pénzügyi szakember. A rendszerszemléletű megközelítés nemcsak tudományos értelemben jelent eredeti megközelítést, hanem ez az építkezés didaktikailag is újítás. Lehetővé teszi, hogy az olvasó átfogó és megalapozott ismereteket szerezzen a pénzügyek bonyolult világáról. A könyv nyelvezete és apparátusa csak minimálisan formalizált. Ez alkalmassá teszi arra is, hogy a közgazdász és gazdálkodástudományi képzésen túlmenően a jogi, a közigazgatási és társadalomtudományi képzések is hasznosíthassák. A könyv tagolása és szakmai nyitottsága lehetővé teszi, hogy a különböző alapszintű, mester és doktori képzések törzsanyaga legyen. A szerző nem megtanulandó leckéket írt, hanem élő és hasznosító, továbbgondolandó ismereteket nyújt, melyhez esettanulmányok, elméleti összefoglalók, glosszárium, kronológia biztosítanak keretet. A kötetet ún. arcélek színesítik, melyben a szerző bemutatja a téma szempontjából releváns pénzügyi szakembereket és kutatókat is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/vigvari-penzugyrendszertan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave