Vigvári András

Pénzügy(rendszer)tan

Alapvető ismeretek rendhagyó megközelítésben


Vitakérdések

  1. A piaci koordináció előnyei között szokás kiemelni azt a tulajdonságát, hogy a verseny révén megteremti az innovációra, a fogyasztói igények kielégítésére való késztetést stb. Véleménye szerint e hatások hogyan ítélhetők meg a pénzügyi rendszer esetében?
  2. Melyek a tőkeáramlás liberalizálásának (másképp fogalmazva, a nemzeti valuták tőketranzakciókra is kiterjedő konvertibilitásának) előnyei és hátrányai?
  3. Milyen előnyei és veszélyei vannak, ha egy ország nemzeti valutája egyben tartalékvaluta? Hogyan értékeli mindezt az euró esetén?
  4. Hogyan látja a maastrichti fiskális kritériumok és a Stabilitási és Növekedési Egyezmény követelményeinek teljesíthetőségét és a teljesítés hatásait az utóbb csatlakozott 12 EU-tagállam fejlődésére nézve?
  5. Miként látja az EU közös költségvetése megújításának lehetőségeit. Gondoljon annak terjedelmére, bevételi és kiadási szerkezetére!
  6. Lát-e feszültségeket Magyarország reál és nominális konvergenciafolyamataiban? Van-e „áthallás” Olaszországgal?
  7. Vitassák meg, hány törvényes fizetőeszközzel fog működni a világgazdaság 50 év múlva?
  8. Tekintse át a nemzetközi tartalékok megoszlását bemutató ábrákat! Milyen pénzügyi és politikai feszültségek olvashatók ki e számokból?

Pénzügy(rendszer)tan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 887 3

A Pénzügy(rendszer)tan című tankönyv második kiadása a háromszintű felsőoktatás számára készült. Szerzője, Vigvári András, az ÁSZ FEMI tudományos tanácsadója, egyetemi docens, gyakorló pénzügyi szakember. A rendszerszemléletű megközelítés nemcsak tudományos értelemben jelent eredeti megközelítést, hanem ez az építkezés didaktikailag is újítás. Lehetővé teszi, hogy az olvasó átfogó és megalapozott ismereteket szerezzen a pénzügyek bonyolult világáról. A könyv nyelvezete és apparátusa csak minimálisan formalizált. Ez alkalmassá teszi arra is, hogy a közgazdász és gazdálkodástudományi képzésen túlmenően a jogi, a közigazgatási és társadalomtudományi képzések is hasznosíthassák. A könyv tagolása és szakmai nyitottsága lehetővé teszi, hogy a különböző alapszintű, mester és doktori képzések törzsanyaga legyen. A szerző nem megtanulandó leckéket írt, hanem élő és hasznosító, továbbgondolandó ismereteket nyújt, melyhez esettanulmányok, elméleti összefoglalók, glosszárium, kronológia biztosítanak keretet. A kötetet ún. arcélek színesítik, melyben a szerző bemutatja a téma szempontjából releváns pénzügyi szakembereket és kutatókat is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/vigvari-penzugyrendszertan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave