Deák András (szerk.)

A kéretlen integráció

A putyini Oroszország világgazdasági beilleszkedése, 2000–2013


Összegzés és következtetések

A posztszovjet nettó gázimportőrök és -exportőrök a forrás- és piacdiverzifikációban különböző eredményeket értek el. A hét nettó gázimportőr közül Grúzia sikeresen diverzifikált Oroszországtól, de Oroszország-függőből Azerbajdzsán-függő lett. Grúzia pozícióját ellenben erősíti, hogy a teljes nyugati irányú azeri export rajta megy át. Kirgizisztán előbb Üzbegisztántól Kazahsztán felé diverzifikált, amely részben csak szerződéses diverzifikáció volt, amennyiben üzbég gáz is érkezett ezzel a szerződéssel. A Gazprom kirgizisztáni szerepével viszont tovább bonyolódott a diverzifikációs képlet. Örményország esetében Irán jelent némi diverzifikációt. Ukrajna a tanulmány lezárásakor, 2016. január elején csak Európából vásárol gázt az ellenirányú gázszállítás lehetőségét kihasználva,607 amelyet jelentősen növelne is, mindez azonban nem jelenti, hogy teljesen függetlenedett volna az orosz importtól.

A kéretlen integráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 067 0

Miért döntött 2014-ben úgy Oroszország, hogy a putyini időszak sikeres „visszatérése” és jóléti felzárkózása után a nemzet újraegyesítéséért felhagy a világgazdasági integrációval, és vállalja a nemzetközi szankciók jelentette terheket? Miért gondolta az orosz elit, hogy az egyre inkább monokulturális, az olajbevételekre alapozott gazdaság hosszabb távon képes lesz elviselni az elszigeteltséget? Miért nem tudott rendszeralkotó elemmé válni a külföldi tőke az orosz modernizációban? Mennyiben próbálta Moszkva újradefiniálni szerepét a világgazdaságban, és megerősíteni nagyhatalmiságának gazdasági alapjait? Mennyire sikerült megállítania a posztszovjet térség dezintegrációs folyamatait, és vonzóvá tenni saját magát a régió nagyhatalmi versengésében?

Jelen tanulmánykötet az orosz és a posztszovjet gazdasági felzárkózás egyfajta természetrajzát adja az olvasó kezébe. Oroszország Putyin alatt első alkalommal volt képes érdemben alakítani vagy alkalmazkodni a hosszú távú világgazdasági folyamatokhoz. A kötet célja, hogy bemutassa azokat a modernizációs és hatalmi dilemmákat, ellentmondásokat, amelyek ezt a folyamatot kísérték, megvonja a korszak világgazdasági mérlegét, és valamiképpen megmagyarázza, hogy miért nem vált a mélyebb integráció vonzóvá Moszkva számára. A kötet szerzői az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének munkatársai és a térség gazdaságával régebb óta foglalkozó kutatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deak-a-keretlen-integracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave