Deák András (szerk.)

A kéretlen integráció

A putyini Oroszország világgazdasági beilleszkedése, 2000–2013


Kitekintés

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Tanács (UNCTAD) adatai alapján 2015-ben az Oroszországba irányuló FDI 92%-kal csökkent az előző évihez képest. Ebben a csökkenésben meghatározó szerepet játszottak az Oroszországra kiszabott amerikai és uniós szankciók. Ezek kiváltképpen a tőke- és hitelfolyamatokra koncentrálnak. Így bár elvileg nem zárják ki külföldi szereplők beruházási tevékenységét, értelemszerűen nagyon közel vannak ahhoz. Oroszország vonatkozásában jelenleg nem biztosított a tőke szabad mozgása, annak szabályozása egy többszereplős, politikailag erősen determinált helyzet függvénye, ami csak növeli a kiszámíthatatlanságot. A többi indirekt hatással együtt ez olyan mérvű kockázatot teremt, amely mellett nem lehet hagyományos befektetői tevékenységet folytatni. Nem meglepő, hogy a pénzintézeti szektort és a tőkeforgalmat sokkal súlyosabban érintette a 2014-es válság, mint az amúgy szintén jelentősen visszaeső külkereskedelmet.

A kéretlen integráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 067 0

Miért döntött 2014-ben úgy Oroszország, hogy a putyini időszak sikeres „visszatérése” és jóléti felzárkózása után a nemzet újraegyesítéséért felhagy a világgazdasági integrációval, és vállalja a nemzetközi szankciók jelentette terheket? Miért gondolta az orosz elit, hogy az egyre inkább monokulturális, az olajbevételekre alapozott gazdaság hosszabb távon képes lesz elviselni az elszigeteltséget? Miért nem tudott rendszeralkotó elemmé válni a külföldi tőke az orosz modernizációban? Mennyiben próbálta Moszkva újradefiniálni szerepét a világgazdaságban, és megerősíteni nagyhatalmiságának gazdasági alapjait? Mennyire sikerült megállítania a posztszovjet térség dezintegrációs folyamatait, és vonzóvá tenni saját magát a régió nagyhatalmi versengésében?

Jelen tanulmánykötet az orosz és a posztszovjet gazdasági felzárkózás egyfajta természetrajzát adja az olvasó kezébe. Oroszország Putyin alatt első alkalommal volt képes érdemben alakítani vagy alkalmazkodni a hosszú távú világgazdasági folyamatokhoz. A kötet célja, hogy bemutassa azokat a modernizációs és hatalmi dilemmákat, ellentmondásokat, amelyek ezt a folyamatot kísérték, megvonja a korszak világgazdasági mérlegét, és valamiképpen megmagyarázza, hogy miért nem vált a mélyebb integráció vonzóvá Moszkva számára. A kötet szerzői az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének munkatársai és a térség gazdaságával régebb óta foglalkozó kutatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deak-a-keretlen-integracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave