Deák András (szerk.)

A kéretlen integráció

A putyini Oroszország világgazdasági beilleszkedése, 2000–2013


Bevezetés

A tanulmány Oroszország és a Közel-Kelet országainak gazdasági kapcsolatrendszerével foglalkozik, mivel azonban a gazdasági kapcsolatok jelentős mértékben összefüggenek külpolitikai tényezőkkel is, így vizsgálódásunkat ebben a szélesebb elemzési környezetben végezzük. A Közel-Kelet hagyományosan az Egyiptomtól az Arab-félszigeten át Iránig terjedő térséget öleli magába, de a tanulmány a török–orosz kapcsolatok elemzését is magában foglalja. Törökország földrajzilag és kulturálisan is szerves része a térségnek, külpolitikai prioritásai és euroatlanti kötődése miatt az elmúlt évtizedekben sokszor nem a Közel-Kelet részeként kezelték.209 A térség globális stratégiai fontosságát jelentős részben nyersanyagkincsei adják, de földrajzi helyzetéből kifolyólag már régóta a szovjet/orosz geopolitikai érdeklődés homlokterében áll. A kétoldalú kapcsolatok vizsgálatánál megállapíthatjuk, hogy Oroszország a térség vizsgált országainak többségében jelen van mind termékeivel, mind beruházásaival, bár a régió egyes országainak helye és szerepe az orosz külgazdasági kapcsolatrendszerben meglehetősen eltérő.

A kéretlen integráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 067 0

Miért döntött 2014-ben úgy Oroszország, hogy a putyini időszak sikeres „visszatérése” és jóléti felzárkózása után a nemzet újraegyesítéséért felhagy a világgazdasági integrációval, és vállalja a nemzetközi szankciók jelentette terheket? Miért gondolta az orosz elit, hogy az egyre inkább monokulturális, az olajbevételekre alapozott gazdaság hosszabb távon képes lesz elviselni az elszigeteltséget? Miért nem tudott rendszeralkotó elemmé válni a külföldi tőke az orosz modernizációban? Mennyiben próbálta Moszkva újradefiniálni szerepét a világgazdaságban, és megerősíteni nagyhatalmiságának gazdasági alapjait? Mennyire sikerült megállítania a posztszovjet térség dezintegrációs folyamatait, és vonzóvá tenni saját magát a régió nagyhatalmi versengésében?

Jelen tanulmánykötet az orosz és a posztszovjet gazdasági felzárkózás egyfajta természetrajzát adja az olvasó kezébe. Oroszország Putyin alatt első alkalommal volt képes érdemben alakítani vagy alkalmazkodni a hosszú távú világgazdasági folyamatokhoz. A kötet célja, hogy bemutassa azokat a modernizációs és hatalmi dilemmákat, ellentmondásokat, amelyek ezt a folyamatot kísérték, megvonja a korszak világgazdasági mérlegét, és valamiképpen megmagyarázza, hogy miért nem vált a mélyebb integráció vonzóvá Moszkva számára. A kötet szerzői az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének munkatársai és a térség gazdaságával régebb óta foglalkozó kutatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deak-a-keretlen-integracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave