Deák András (szerk.)

A kéretlen integráció

A putyini Oroszország világgazdasági beilleszkedése, 2000–2013


Következtetések

A 21. század jelenlegi szakaszára jellemző geostratégiai és geoökonómiai realitásokból az következik, hogy Oroszország jelentősége nagyobb lesz a 21. század belátható időszakában a világpolitikában, mint a világgazdaságban. Vitathatatlan, hogy a Szovjetunó szétesését követő mélyponthoz képest Oroszország talpra állt és összességében megerősödött.29 Megőrzött és bizonyos területeken továbbfejlesztett néhány globális nagyhatalomra jellemző pozíciót, s fontosságát növekvő mértékben elismerik a 21. század vezető hatalmai is. Oroszországnak és a posztszovjet térségnek mint piacnak és tőkebefektetési területnek a fontossága felértékelődött. Az orosz nagyvállalatok a transznacionális cégek világának egyenrangú szereplői. Nukleáris potenciálja, stratégiai elhelyezkedése Európa és Ázsia között, szerepe a világ olaj- és földgázgazdaságában, hagyományos kapcsolatai Ázsiában és a közel-keleti térségben, aktív részvétele a G20-ban és a nemzetközi multilaterális szervezetekben ugyancsak lehetőségeket jelentenek számára a hatalmi viszonyok hálózatában.

A kéretlen integráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 067 0

Miért döntött 2014-ben úgy Oroszország, hogy a putyini időszak sikeres „visszatérése” és jóléti felzárkózása után a nemzet újraegyesítéséért felhagy a világgazdasági integrációval, és vállalja a nemzetközi szankciók jelentette terheket? Miért gondolta az orosz elit, hogy az egyre inkább monokulturális, az olajbevételekre alapozott gazdaság hosszabb távon képes lesz elviselni az elszigeteltséget? Miért nem tudott rendszeralkotó elemmé válni a külföldi tőke az orosz modernizációban? Mennyiben próbálta Moszkva újradefiniálni szerepét a világgazdaságban, és megerősíteni nagyhatalmiságának gazdasági alapjait? Mennyire sikerült megállítania a posztszovjet térség dezintegrációs folyamatait, és vonzóvá tenni saját magát a régió nagyhatalmi versengésében?

Jelen tanulmánykötet az orosz és a posztszovjet gazdasági felzárkózás egyfajta természetrajzát adja az olvasó kezébe. Oroszország Putyin alatt első alkalommal volt képes érdemben alakítani vagy alkalmazkodni a hosszú távú világgazdasági folyamatokhoz. A kötet célja, hogy bemutassa azokat a modernizációs és hatalmi dilemmákat, ellentmondásokat, amelyek ezt a folyamatot kísérték, megvonja a korszak világgazdasági mérlegét, és valamiképpen megmagyarázza, hogy miért nem vált a mélyebb integráció vonzóvá Moszkva számára. A kötet szerzői az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének munkatársai és a térség gazdaságával régebb óta foglalkozó kutatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deak-a-keretlen-integracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave