Deák András (szerk.)

A kéretlen integráció

A putyini Oroszország világgazdasági beilleszkedése, 2000–2013


Egy csendes együttlét: Kína és Oroszország posztszovjet Közép-Ázsiában

Ellentétben a keleti partnerekkel, posztszovjet Közép-Ázsia országai egyelőre nem szembesülnek érdemi integrációs dilemmákkal. Nincsenek rivalizáló, egymást kizáró intézményi ajánlatok. A nagyhatalmi orientációk nem jelentenek érdemi gazdaságpolitikai elköteleződést, esetleg irreverzibilis minőségi változást. Még az Eurázsiai Unióra, és az abban való kazah és kirgiz tagságra is bizonyos mértékig igaz ez az állítás, amennyiben csatlakozásuk meglehetősen rugalmas feltételrendszer mellett zajlott le. Ugyanakkor sem Kína, sem az Európai Unió nem tekint a régióra úgy, mint amit feltétlenül a szatellittérségévé kellene tennie. Ennyiben a régió a szuverén nemzetállamok gazdasági értelemben lazán összekapcsolódó halmaza marad, ami alól csak pár infrastrukturális és a méretből fakadó aszimmetrikus interdependencia jelent kivételt (főleg kazah–kirgiz viszonylatban).

A kéretlen integráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 067 0

Miért döntött 2014-ben úgy Oroszország, hogy a putyini időszak sikeres „visszatérése” és jóléti felzárkózása után a nemzet újraegyesítéséért felhagy a világgazdasági integrációval, és vállalja a nemzetközi szankciók jelentette terheket? Miért gondolta az orosz elit, hogy az egyre inkább monokulturális, az olajbevételekre alapozott gazdaság hosszabb távon képes lesz elviselni az elszigeteltséget? Miért nem tudott rendszeralkotó elemmé válni a külföldi tőke az orosz modernizációban? Mennyiben próbálta Moszkva újradefiniálni szerepét a világgazdaságban, és megerősíteni nagyhatalmiságának gazdasági alapjait? Mennyire sikerült megállítania a posztszovjet térség dezintegrációs folyamatait, és vonzóvá tenni saját magát a régió nagyhatalmi versengésében?

Jelen tanulmánykötet az orosz és a posztszovjet gazdasági felzárkózás egyfajta természetrajzát adja az olvasó kezébe. Oroszország Putyin alatt első alkalommal volt képes érdemben alakítani vagy alkalmazkodni a hosszú távú világgazdasági folyamatokhoz. A kötet célja, hogy bemutassa azokat a modernizációs és hatalmi dilemmákat, ellentmondásokat, amelyek ezt a folyamatot kísérték, megvonja a korszak világgazdasági mérlegét, és valamiképpen megmagyarázza, hogy miért nem vált a mélyebb integráció vonzóvá Moszkva számára. A kötet szerzői az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének munkatársai és a térség gazdaságával régebb óta foglalkozó kutatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deak-a-keretlen-integracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave