Farkas Beáta

Piacgazdaságok az Európai Unióban


Az „új amerikai” és a „rajnai” kapitalizmus

A kapitalizmusmodellek tipizálására komoly hatást gyakorolt Michel Albert könyve, amely 1991-ben jelent meg franciául, majd 1993-ban angolul. A szerző több mint egy évtizedig az Assurances Générales de France elnök-vezérigazgatója volt, a könyv kiadásának idején is. Ezt azért érdekes megemlíteni, mert nem főhivatású kutatóról van szó, akinek a műve az ábrákon kívül nem tartalmaz hivatkozásokat, noha sok statisztikai adatot felhasznál, és inkább nevezhetjük egy olvasmányos, ugyanakkor pontosan fogalmazó esszének, mint sztenderd tudományos értekezésnek. Célja nem is a modellalkotás, hanem a neokonzervatív, neoliberális, reagani gazdaság- és társadalompolitika bírálata. Ebben szembeállítja az új amerikai modellt a rajnai modellel, utóbbiba Németországon kívül Ausztria, Svájc és Hollandia tartozik, de a skandináv államok is mutatnak vele hasonlóságot, sőt Japán is. Az előbbire az individualizmus, a rövid távú, pénzügyi haszonszerzés fontossága jellemző, valamint hogy a javak lehető legtágabb köréhez a piacon lehet hozzájutni (olyan vegyes javakhoz is, mint az oktatás, az egészségügyi szolgáltatások, a városi közlekedés stb.). Az utóbbira a hosszú távú szemlélet, a jóléti szolgáltatások közösségi biztosítása, nagyobb társadalmi egyenlőség, konszenzuskeresés jellemző. Az eladósodó USA-val szemben (még csak 1991-et írunk!) a szigorú pénzpolitikát, erős valutát és nagy külkereskedelmi exporttöbbletet felmutató Németországot, illetve általában a rajnai modellt nemcsak szociálisan, hanem gazdaságilag is felsőbb rendűnek tartja. Ennek ellenére a rajnai modellt veszélyezteti az amerikanizálódás, a szociális piacgazdaság koncepciója már a képzett közgazdászok körében sem ismert, a közép- és kelet-európai új demokráciák is az amerikai kapitalizmus bűvöletében élnek. A fogyasztói igények növekedése, az individualizmus erősödése, a demográfiai hanyatlás aláássák a rajnai modell alapjait. Albert ezt a folyamatot szeretné megállítani Európában. A szerző nem is törekszik arra, hogy elméletileg kidolgozott tipizálással besorolja a többi nyugat- és dél-európai országot. Az amerikai és a rajnai modell szembeállítása mégis nagy visszhangot váltott ki, a duális tipizálás előfutára lett, és a „rajnai modell” kifejezés széles körben használatossá vált.

Piacgazdaságok az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 030 4

Szétfeszíthetik-e az Európai Uniót az eltérő kapitalizmusmodelleket megtestesítő tagállamok fejlettségi különbségei? Blokkolhatják-e a piaci erők az EU-n belüli centrifugális energiákat, vagy inkább a közösségi politikáktól várható ez? Farkas Beáta könyve túllép e konvencionális kérdésfeltevéseken, az intézményi közgazdaságtan és az összehasonlító elemzés kreatív összekapcsolásával keres válaszokat a mindenkit izgató problémákra. Érdemben továbbfejlesztve a Varieties of Capitalism elméletét, jut el a reális kérdésfeltevésig: eredményesen működhet-e az EU a tartósan különböző fejlettségű és a kapitalizmus különböző modelljeit képviselő országokkal, és mik ennek a költségei?

Szabó Katalin professor emerita,

Budapesti Corvinus Egyetem

Bezárkózó világunkban minden korábbinál nagyobb szükség van a tudományos igényességű kitekintő, összehasonlító elemzésekre. Farkas Beáta átfogó munkája az Európai Unió tagállamait, azok típusait vizsgálja az összehasonlító intézményi közgazdaságtan eszközeit és eredményeit felhasználva. A korábbi eredmények kitűnő áttekintése azonban csak kiindulópont az önálló és a térségünk tagállamait is magába foglaló elemzéshez, ami nemcsak a recesszió előtti állapotra, hanem izgalmas módon a válságkezelés időszakának változásaira is kiterjed.

Az elmélet és az empirikus alapú modellépítés együttes alkalmazása kiváló betekintést ad kritikus évtizedünk tendenciáiról. Az intézményi különbségek és változások feszítő következményekkel járnak az európai integráció elméletére és jövőjére is. Európa útkeresés előtt áll, és ehhez a könyv sok tovább gondolandó adalékot szolgáltat. A Piacgazdaságok az Európai Unióban széles körben használható mind az akadémiai kutatások, mind a felsőoktatás területén.

Muraközy László egyetemi tanár,

Szent István Egyetem

Olyan időket élünk, amelyekben mintha „az emberiség hirtelen elvesztette volna az egyensúlyszervét”. Ezért a legjobbkor jött Farkas Beáta könyve, amely elmélyült intézményi elemzéssel világítja meg szűkebb környezetünkben, az Európai Unión belül zajló egyensúlyvesztés okait és lehetséges kimenetelét. A könyv súlyos üzenete, amely nyilvánvalóan vitákat vált majd ki, logikusan következik az intézményi gondolkodás sarokkövéből, az útfüggőségből: a differenciált integráció nem átmeneti eltérés egy elérendő biztonságot sugalló végállapothoz képest, hanem egy nyílt rendszer természetes létezési módja.

Hámori Balázs egyetemi tanár,

Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-piacgazdasagok-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave