Szakály Zoltán (szerk.)

Élelmiszer-marketing


A CMA (Centrale Marketinggesellschaft der Deutschen Agrarwirtschaft)

A CMA-t, a német közösségi agrármarketing-szervezetet az ún. Értékesítési Alapról (Absatzfonds) szóló törvény hívta életre 1969-ben. A törvény a német mező- és erdőgazdasági, valamint élelmiszeripari termékek kül- és belpiaci értékesítésének elősegítésére központi marketingtársaságot hozott létre. A központi jelleg a pénzek koncentrált és hatékony felhasználásának az elősegítését szolgálta. Maga a CMA nem volt előzmény nélküli a német agrármarketing gyakorlatában. Elődje az Ausfuhr der deutschen Land-, Forst- und Ernährungswirtschaft volt, amit 1958-ban alapítottak bonni központtal, és tevékenységét 41 részvényes támogatta az élelmiszeripar különböző területeiről. Az említett törvény alapján két szervezet kialakítására került sor: a CMA az agrár- és élelmiszer-marketing-tevékenységet végezte, a ZMP (Zentrale Markt- und Preisberichtstelle für Erzeugnisse der Land-, Forst- und Ernährungswirtschaft) a piaci transzparencia megteremtését hivatott biztosítani. Mindkét társaság tevékenységét az Értékesítési Alap felügyelte. A CMA költségvetését kezdetben az állam, majd fokozatosan a termelők biztosították. Ez a többek által alkalmazott megoldás azért volt sikeres, mert így a közösségi marketing terhei, például a marketing végzésének nagyságrendi feltételei nem egyszerre szakadtak a mezőgazdasági és élelmiszeripari termelők nyakába, így a termelőknek lehetőségük volt meggyőződni a közösségi marketing hasznáról. A CMA jellegét tekintve kényszertársulásként jött létre, vagyis a termelők kötelezően tagjai lettek a szervezetnek. A termelői befizetések az Értékesítési Alap által, az ún. „üvegnyak-üzemeken” keresztül érkeztek a CMA-hoz, amelyek a kétezres évek elején a költségvetés 75%-át biztosították, míg a maradék 25% saját bevételekből, pl. szervizszolgáltatásokból származott. „Üvegnyak üzemeknek” nevezik a mezőgazdasági nyerstermékek fogyasztóhoz vezető útjának a „legszűkebb” piaci állomásait, vagyis azokat a helyeket, ahol ezek a termékek koncentráltan megjelennek, és ezért jól ellenőrizhetők. Ilyen „üvegnyak üzemek” a vágóhidak, a tejgazdaságok, a tojáscsomagoló üzemek, a cukorgyárak, a sörfőzdék, az olajipari üzemek stb. voltak. A közösségi marketinghez való termelői hozzájárulás általában 1000 kg-ra vonatkozóan történt, például marhahús esetében 2,04 EU/t, a cukornál 0,16 EU/t. A CMA éves költségvetése 100 millió euró körül mozgott a 2000-es évek elején. A társaság külföldi aktivitása jelentős, napjainkban szerte a világban 12 irodát, kirendeltséget üzemeltetnek. A pénzeszközök felhasználását egy ún. Koordinációs szakbizottság felügyelte, amelyben az agrárium 41 csúcsszerve képviselteti magát. Ez a megoldás már csak azért is figyelemre méltó, mert lehetővé teszi a nagyfokú transzparenciát. A pénzeszközök felosztása során az ekvivalencia és a szolidaritás elvét követték, vagyis figyelembe veszik az ágazatok egyenlőségét, tehát valamennyi ágazat egyformán jogosult marketingtámogatásra, de ezen belül a rászorultság alapján történik a konkrét segítség.

Élelmiszer-marketing

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 025 0

Az élelmiszer témakör ma egyre nagyobb figyelem mellett egyre több gondolat, elvárás összekapcsolódását testesíti meg, megjelenik benne a biztonság, a kényelem, a bizalom, a felelősség, az élvezet, a kontroll, a megosztás, a félelem… Az Élelmiszer-marketing szakkönyv érinti a jelen sokszínű kérdéseit, miközben fókuszában tartja a klasszikus marketingmunka területeit.

Az Élelmiszer-marketing szakkönyvvel olyan széles körű ismeretanyagot magában foglaló szakirodalmi munkát nyertünk, ami egyszerre segíti a tematikus megismerést, valamint a friss problémafelvetésekkel az új ismeretek befogadását.

Törőcsik Mária

egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem

Az élelmiszer- és táplálkozásmarketing szerepe leginkább a meglévő fogyasztói szükségletek kielégítésében, a folyamatos termékfejlesztésben mutatkozik meg.

A könyv tökéletesen reprezentálja az élelmiszer-marketing jelenlegi helyzetét, és mint egy agrár- és élelmiszeripari enciklopédiaként sorra veszi a szakma összes részterületét, melyből kiemelném egyik új keletű, felkapott témáját, a neuromarketinget. Az idegtudományban egyre inkább teret nyernek az érzelmekkel kapcsolatos vizsgálatok, így a neuromarketing eszközei segíthetnek feltárni, hogy mely tényezők ragadják meg a fogyasztók figyelmét, mik váltanak ki kötődést, és mi segít az emlékezésben.

A szerzők átfogóan mutatják be a legmodernebb marketingmegoldásokat az élelmiszer-gazdaságban. Ezért úgy gondolom, hogy egyetlen agrár-élelmiszer szakmában dolgozó marketingesnek sem hiányozhat a könyvespolcáról!

Hinora Ferenc

elnök, Magyar Marketing Szövetség

Szédületes sebességgel változó világunkban az élelmiszer-gazdaság marketingszakemberei komoly kihívások előtt állnak. Válaszokat kell találniuk az új évezred fogyasztóinak azon igényeire, ahol a tápláló és ízletes összetétel, az egészségesség, a környezettudatosság és az etikus vállalati működés már szinte „belépő kategóriáknak” számítanak. Emellett úgy kell jövedelmező utakat keresniük vevőikhez, hogy az elfogyasztott élelmiszer a fogyasztók önkifejezésének részévé is válhasson. Ezen feladatok ellátásához ad támogatást e szakkönyv, mely tartalmazza a tárgykör legfrissebb ismereteit, és kézikönyvként is kiválóan használható. Szívből kívánom, hogy forgassa eredménnyel, és a könyv tudásanyagát alakítsa fenntartható értékekké!

Avramucz Attila

vállalati kapcsolatok igazgató, Univer Product Zrt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szakaly-elelmiszer-marketing//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave