Kerékgyártó Györgyné, L. Balogh Irén, Sugár András, Szarvas Beatrix

Statisztikai módszerek és alkalmazásuk a gazdasági és társadalmi elemzésekben


Összefoglalás

A nagy tömegű adatok elemzése során szükség van a számszerű adatokban rejlő információ sűrítésére, rendezésére és tömör jellemzésére. Az információsűrítés során általában információt veszítünk is, a lényegkiemelés érdekében. Az adatok rendezésének, tömörítésének legelterjedtebb módja a gyakorisági sor készítése, amely a sokaságnak egy mennyiségi ismérv szerinti csoportosítása. Az ismérvértékek egy-egy osztályon belüli összegei képezik az értékösszegsort. Az osztályközös gyakorisági sor grafikus ábrázolására használjuk a hisztogramot és a gyakorisági poligont. A gyakorisági sort más néven empirikus eloszlásnak nevezzük. Az információtömörítés egy másik módja a kvantilis értékek meghatározása. Nevezetesebb kvantilisek: kvartilisek, decilisek, kvintilisek, percentilisek.
A mennyiségi ismérv megfigyelt értékeit egyetlen számmal jellemzik, a centrális tendenciát mutatják a középértékek. (Ez az információtömörítés szélsőséges esete.) A középértékeknek két nagy csoportja van: az átlagok és a helyzeti középértékek. Az átlagok (számtani, mértani, harmonikus, négyzetes) valamennyi értékkel algebrai kapcsolatban vannak. Az elemzések során leggyakrabban számtani átlagot indokolt számítani, bizonyos speciális elemzési esetekben van szükség egyéb átlagok alkalmazására. A helyzeti középértékeket (módusz és medián) az értékek elhelyezkedési rendje alapján határozzuk meg.
Az egyes értékek különböznek egymástól, eltérnek a középértékektől. Ennek a különbözőségnek, változékonyságnak a mérésére használjuk a szóródási mérőszámokat (terjedelem mutatók, szórás, relatív szórás).
Az empirikus eloszlások nagy változatosságot mutatnak. Az eloszlások alakjának jellemzésére az aszimmetria és a csúcsosság mérőszámai szolgálnak.
A gazdasági életben lévő tömörüléseket, összpontosulásokat koncentrációnak nevezzük. Statisztikai megfogalmazásban a koncentráció az értékösszeg kevés számú egységre történő összpontosulása. A koncentráció elemzési eszközei vagy az abszolút vagy a relatív koncentráció, illetve mindkét megjelenési forma vizsgálatára szolgálnak. A relatív koncentráció speciális ábrája a Lorenz-görbe.

Statisztikai módszerek és alkalmazásuk a gazdasági és társadalmi elemzésekben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 899 6

Hivatkozás: https://mersz.hu/kerekgyarto-l-balogh-sugar-szarvas-statisztikai-modszerek-es-alkalmazasuk-a-gazdasagi-es-tarsadalmi-elemzesekben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave