Vörös József

Termelés- és szolgáltatásmenedzsment

Átdolgozott kiadás


Az erőforrások felhasználásának tervezése

Az erőforrások felhasználásának tervezése azért fontos fejezete a folyamatirányításnak, mert az a részletekbe menő rövid távú tervezést jelenti. Ha rövid távon nem tudjuk egyensúlyban tartani a keresletet és a kínálatot, és ha az állapot tartósan fennmarad, akkor a kínálat és a kereslet egyensúlyban tartása hosszú távon sem sikeres. Amikor végigkísérjük könyvünk fejezeteinek tartalmát, akkor azt látjuk, hogy stratégiaalkotási folyamatunkban erre az időre már szinte minden készen áll ahhoz, hogy az aktuális termelés beindulhasson, és a fogyasztó megkaphassa termékét. Ehhez mindenekelőtt fogyasztó kell, meghatározott, jól körülírt igénnyel, megrendeléssel és visszaigazolással a birtokában, hogy a pontosan meghatározott áruféleségért mikor jelentkezhet. A szerződésben foglalt mennyiségben és minőségben kell hogy megkapja a terméket, illetve a szolgáltatást. A megrendelés teljesítéséhez erőforrások szükségesek, melyek mozgatásával, felhasználásával teljesíthető a feladat. A nyersanyagoknak, alkatrészeknek, a munkaerőnek, a termelő berendezéseknek és eszközöknek időben készen kell állniuk, hogy a megrendelést teljesítő feladatokat végre tudják hajtani. Eddigi ismereteink arra terjednek ki, hogy meghatározzuk a vezér termelési tervet, mely az aggregált termelési terv felbontásának eredménye. Mint korábban leírtuk, a vezér termelési program heti mélységben írja elő a megtermelendő végtermékek mennyiségét. Most arra keresünk választ, miként kell a folyamatokat megszervezni, hogy a vezér termelési terv megvalósuljon. Azaz, ha a fogyasztónak megígértük, hogy melyik héten veheti fel megrendelését, az úgy is legyen. Az erőforrások tervezése a vállalkozások középponti kérdése, azt is mondhatjuk, a vállalkozások szívében fekszik, mert a vállalkozás minden funkcionális területét érinti. Ebből is látszik, hogy az erőforrások tervezése olyan folyamat, mely a forgalmi terveket és a termelési tervek kapacitásmutatóit figyelembe véve meghatározza az inputokból szükséges mennyiségeket. Az erőforrás felhasználási tervek, mivel az inputokból szükséges mennyiségeket határozzák meg, fontos információkat szolgáltatnak a legtöbb funkcionális területnek: meg lehet határozni a munkaerő felhasználási terveket, látni lehet a beszerzési feladatokat, következtetni lehet a szükséges pénzügyi erőforrások nagyságára, és fontos visszacsatolás a kereskedelmi és marketingrészlegek felé, vajon a kitűzött értékesítési feladatokat meg lehet-e valósítani.

Termelés- és szolgáltatásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 216 2

A termelési stratégia és az ellátási lánc napi működésének optimalizálása alapvetően befolyásolja a vállalat nyereségességét. Mindkettő olyan feladatot jelent, mely a régióban a legtöbb helyen gyerekcipőben jár. A könyv abban segíti a mai termelésirányításért felelős generációt, hogy versenyelőnnyel járó tudást szerezzen.

Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója

Egy termelő vagy szolgáltató rendszer sikeres működéséhez nélkülözhetetlen a termékelőállítás és szolgáltatásnyújtás rendszerének ismerete. Olyan magyar nyelvű szakkönyv, amely átfogóan, a terület ismeretéhez nélkülözhetetlen kvantitatív alapokkal is tárgyalná a témakört, ez idáig nem állt az olvasók rendelkezésére. Vörös József könyve most e hiányt pótolja.

Dr. Koltai Tamás egyetemi tanár, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Menedzsment és Vállalatgazdaságtan Tanszék

Jelen kiadás a 2010-ben megjelent mű átdolgozása.

Hivatkozás: https://mersz.hu/voros-termeles-es-szolgaltatasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave