Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


Értelmezési elvek

A tagállami bíróságok előtti uniós alapú jogvédelmi eszköztárban egyfajta sorrendiség különíthető el, melyet lépcsőzetes elven alkalmazhatunk. A jogvédelem tagállami eszköztárának első lépcsőfokán az értelmezési elvek állnak, melyek az alábbiak: az uniós jog sajátos módszerekkel történő értelmezése,545 adott esetben az értelmezési doktrína, s különösen az értelmezési elsődlegesség.546 Első lépésben a korábban már ismertetett értelmezési elvek használata azért fontos, mert ha a norma uniós módszerekkel történő értelmezésével, az értelmezési doktrína használatával vagy az értelmezési elsődlegesség tételének alkalmazásával a norma célkitűzéseinek megvalósításához lehet jutni, úgy minden további bonyodalom elkerülése érdekében ezt a legkézenfekvőbb és alkalmas jogvédelmi eszközt kell alkalmazni. Ehhez képest csak a következő lépcsőfok a belső norma és uniós szabály összeegyeztethetőségének problémája esetén a tagállami jog félretételének kötelezettsége,547 vagy ha ezek egyike sem jöhet szóba, úgy a magánfél uniós jogból fakadó sérült jogainak reparálásaként – az ítélkezési gyakorlat szerint kialakított feltételek fennállása esetén – a tagállami kárfelelősség kérdésének felvetése. Erre a lépcsőzetes szabályra következtethetünk az Európai Bíróság több, a hatékony jogorvoslati eszközök összefüggéseiről kifejtett ítéletéből.548

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave