Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


Az európai igazságügyi kultúra

Az Amszterdami Szerződés a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség megteremtésével kapcsolatos új célkitűzésként fogalmazta meg az igazságügyi képzést. E célkitűzés megvalósításához a kölcsönös bizalom elvének érvényesülése mellett fontos szerepnek kell jutnia az európai igazságügyi kultúra megteremtésének. Az egységes igazságügyi térségnek a kölcsönös elismerés elve mellett további alkotóeleme az igazságügyi hatóságok közvetlen kapcsolatának elve, amelyet az igazságügyi együttműködésről szóló jogi eszközök legtöbbje megerősít.69 Az európai igazságügyi kultúra azon alapul, hogy a tagállamok igazságügyi szakembereinek úgy kell érezniük, hogy azonos térséghez tartoznak, melyet elsősorban a képzések bizonyos fokú nemzetköziesítésével lehet a leghatékonyabban elérni. Az igazságügyi képzési rendszerek nagymértékben kötődnek a tagállamok igazságügyi szervezetéhez,70 és jelentős sokféleséget mutatnak.71 Az Európai Uniónak nem feladata, hogy beleavatkozzon a nemzeti képzési rendszerek megszervezésébe, ugyanakkor a kölcsönös bizalom megerősítésének az a feltétele, hogy a képzés elég fejlett legyen, és az ahhoz szükséges eszközöket biztosítsák.72 Az olyan kezdeményezésekkel, mint a Grotius-program vagy a 2007–2013 közötti időszakra szóló „alapvető jogok és a jog érvényesülése” elnevezésű keretprogram, az Unió célja volt az európai térségben folyó igazságügyi képzésre szánt források megerősítése és célzottabbá tétele. E pénzügyi eszközökön túl az együttműködés előmozdítására szolgáló mechanizmusok, például a polgári ügyekben létrehozott igazságügyi hálózat, az Eurojust vagy a büntetőügyekben létrehozott igazságügyi hálózat fontos szerepet játszanak a tájékoztatásban. Az egységes igazságügyi térség egyik elemeként az európai igazságügyi kultúra megvalósítására számos intézmény szervez rendszeresen képzéseket az igazságügyi szakemberek számára. Az egyetemeken kívül meg kell említeni a maastrichti Európai Közigazgatási Intézetet (EIPA), amely 1992-ben Luxembourgban megnyitotta a Bírák és Jogászok Európai Központját. Az Europäische Rechtsakademie (ERA), amelyet 1992-ben Trierben alapítottak, szintén küldetésének tekinti az európai jog behatóbb ismeretének terjesztését a jogászok és az igazságügyi szakmák gyakorlói között. 2000-ben a tagállamok igazságügyi képzésért felelős nemzeti intézményei létrehozták az Európai Igazságügyi Képzési Hálózatot, melynek célja az európai igazságügyi testületek tagjai számára egy ténylegesen európai dimenziójú képzési program előmozdítása.

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave