Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


A Tanács 44/2001/EK rendelete (2000. december 22.) a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról (Brüsszel I.)

A 44/2001/EK rendelet143 alapjául az EKSz 293. cikke szolgált, amely a bírói döntések kölcsönös elismerésére és végrehajtására vonatkozó alakszerűségek egyszerűsítését írta elő. A tagállamok ezen elvárásnak eredetileg az 1968. szeptember 27-én aláírt Brüsszel (I.) Egyezmény megalkotásával kívántak eleget tenni, majd később indokolttá vált ennek a rendszernek az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagállamaira való kiterjesztése is, ennek eredményeként született meg 1988. szeptember 16. napján a Brüsszeli (I.) Egyezménnyel szinte szó szerint megegyező Luganói Egyezmény. A két párhuzamos egyezmény a polgári eljárásjog területén egyértelmű szabályozást nyújt a bírósági joghatóságról, az ítéletek elismeréséről és a határozatok végrehajtásáról. A Tamperei Csúcstalálkozó az Európai Unió polgárainak az igazságszolgáltatáshoz való egyenlő hozzáférése érdekében döntött144 az egyébként sikeres Brüsszel (I.) Egyezmény intézményrendszerének a közösségi jog általi átvételéről,145 Lisszabont követően pedig ez automatikusan az uniós jog általi átvételt jelenti. A rendeletet az Európai Unió tagállamai közötti viszonylatban kell alkalmazni, 2007. július 1. óta Dánia vonatkozásában is, aki korábban nem vett részt a polgári ügyekben folytatott igazságügyi együttműködésben, így az ő vonatkozásában 2007. július 1. napjáig csak a Brüsszel I. Egyezményt lehetett alkalmazni. Dánia azonban párhuzamos megállapodást kötött az Európai Közösséggel a 44/2001/EK rendeletről, így vált lehetővé a rendelet Dániában történő közvetlen alkalmazása is. Mindenképpen említést érdemel, hogy a Brüsszel I. rendelet gyakorlati tapasztalatainak összegzése146 alapján várható volt a rendelet szabályainak felülvizsgálata,147 hiszen valóságosan akkor tudja szerepét betölteni, ha szabályai ténylegesen, problémáktól mentesen érvényesülhetnek. A Luganói Egyezmény szabályait akkor kell alkalmazni, ha valamely uniós tagállam és a Luganói Egyezmény másik részes tagállama közötti joghatósági kérdésről, avagy a bírósági határozatok elismeréséről és végrehajtásáról van szó.

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave