Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


Kötelező előterjesztés

Az EUMSz 267. cikk harmadik bekezdése bizonyos tagállami bíróságok tekintetében nem pusztán lehetőséget teremt az Európai Bírósághoz fordulásra, hanem egyenesen kötelezettségként írja elő az eljárás kezdeményezését. Ebbe a körbe azon tagállami bíróságok tartoznak, amelyek határozatai ellen a belső jog értelmében nincs jogorvoslati lehetőség. Abban a kérdésben azonban, hogy mi minősül jogorvoslatnak, több teória létezik. Az objektív elmélet szerint csak azon tagállami bíróságoknak van előterjesztési kötelezettsége, amelyek egyetlen határozata ellen sincs lehetőség jogorvoslatra. Ez a jogorvoslati lehetőséget általánosságban felfogó elmélet lényegében leszűkíti az ilyen bíróságok körét a tagállami legfelsőbb bírósági szintre.445 A másik nézetrendszer szerint nem objektív módon kell tekinteni a jogorvoslati lehetőség kizártságát, hanem arra kell figyelemmel lenni, hogy az adott ügyben konkrétan van-e helye jogorvoslatnak vagy sem.446 A tagállamok gyakorlata abba az irányba mutat, hogy nem az objektív teória szerint kell a jogorvoslati lehetőség kizártságát figyelembe venni, hanem a szubjektív elmélet szerint kell vizsgálni, hogy az adott konkrét ügyben van-e helye jogorvoslatnak vagy sem.447 Már az Unió eddigi történetében igazolódott, hogy ez a látszatra egyszerűen eldönthető kérdés több buktatót hoz magával, nevezetesen nem könnyű konkrét szituációkban eldönteni azt, hogy melyik az a bíróság, amelyik végső fokon jár el. Más felfogások a struktúra–funkció elv alapján tesznek megkülönböztetést. A strukturális felfogás szerint azt a bíróságot kell végső fokon eljáró bíróságnak tekinteni, amelynek határozata ellen strukturális okokból nincs helye jogorvoslatnak, azaz az adott állam legfelsőbb bírói testületét. Az Európai Bíróság gyakorlatából inkább a konkrét ügyre vonatkozó jogorvoslat elméleti megközelítése ismerhető fel.448

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave