Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


Környezeti felelősség

A környezeti károk megelőzéséről és helyreállításáról szóló 2004/35 irányelv elfogadását több évtizedes erőfeszítések előzték meg.249 A hosszas vajúdás okai, mindenekelőtt a környezeti kár fogalma, kiterjedése meghatározásának, e sajátos károk pénzbeli kifejezhetőségének nehézségei, és a tagállami felelősségi rendszerek közötti jelentős különbségekből fakadó, nehezen összehangolható nemzeti szabályozás. Az irányelv célja, hogy a környezeti károk megelőzése és felszámolása érdekében a szennyező fizet elvének érvényesítésével, létrehozzon egy felelősségi keretrendszert. Az irányelv azonban eltér a hagyományos felelősségi rendszerektől, ugyanis a tradicionális polgári jogi kárfelelősség – személyek egészségében, testi épségében, a magántulajdonban bekövetkezett károk, gazdasági veszteségek – eseteire nem alkalmazható, azokat a tagállami szabályozásra bízza. A környezeti – azaz a környezetben okozott – kár fogalma alatt értendők a védett fajokban és természetes élőhelyekben, a vizekben és a földben, vagyis a természeti erőforrásokban okozott károk. Az irányelv alkalmazási körébe tartoznak a III. mellékletben felsorolt tevékenységek, mint pl. az IPPC irányelv alapján engedélyhez kötött létesítmények működtetése, hulladékgazdálkodási műveletek, szennyező anyagoknak engedéllyel történő vízbe bocsátása, veszélyes anyagokkal, növényvédő szerekkel, génmódosított szervezetekkel stb. kapcsolatos tevékenységek.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave