Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


Ivóvizek védelme

Az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről a 98/83 irányelv rendelkezik.270 Az 1980-ban született korábbi szabályozás nem hozta meg a szükséges eredményt, az ivóvíz a Közösség jó részén még ma sem felel meg a követelményeknek, különösen a nitrátok,271 a növényvédő szerek, a coliform baktériumok és a nehézfémek mennyisége lépi túl a megengedett határértékeket (Krämer, 2007). Az irányelv célja, hogy megóvja az emberi egészséget az ivóvíz szennyezettsége által okozott káros hatásoktól azáltal, hogy biztosítja, hogy az ivóvíz Európában valóban tiszta és egészséges, teljes értékű és jóízű legyen. Az ivóvíz akkor minősül egészségesnek és tisztának, ha nem tartalmaz semmilyen mikroorganizmust és parazitát és olyan anyagokat, amelyek bizonyos mennyiségben és koncentrációban az emberi egészségre potenciális veszélyt jelentenek; és ha megfelel az I. (A–B) melléklet követelményeinek.272 Az I. (C) mellékletben meghatározott anyagokra ellenőrzés céljából kell paramétereket meghatározni.273 A tagállamoknak reprezentatív mintavétel útján rendszeresen ellenőrizniük kell, hogy az ivóvíz minősége megfelel-e a követelményeknek, amennyiben nem, úgy a lehető legrövidebb időn belül meg kell tenniük a szükséges javító intézkedéseket a víz minőségének helyreállítására, amely intézkedéseknek elsőbbséget kell biztosítaniuk.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave