Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


X. Energiapolitika

Sem a maastrichti szerződésben, sem a későbbi amszterdami vagy nizzai szerződésben nem szerepel külön címben a Közösség energiapolitikája. Elsőként a lisszaboni szerződés említi külön címként az energiát. Az elsődleges joganyagban való hiány ellenére mégis fokozatosan egyre több figyelmet kapott az energiaellátás biztonsága, az energiahatékonyság és -takarékosság kérdésköre, a környezeti szempontok figyelembevétele és a belső energiapiacon kialakuló verseny. A közösségi szintű keretek kialakítását az 1970-es évek energiaár-robbanásai és az arra adandó válaszok megfogalmazása, majd később az egységes belső piac kiteljesítésének programja (a valós versenyen alapuló villamosenergia- és földgázpiac kialakítása) tette indokolttá. Mindezeken túl az energiafelhasználás kérdése napjainkra egyértelműen összekapcsolódott a globális felmelegedés, az éghajlatváltozás elleni közös fellépés szükségességének ügyével. Ezen előzmények és stratégiai fontosságú feladatok vezettek el oda, hogy az energiapolitika bekerült az Európai Unió működéséről szóló szerződésbe.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave