Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


Szociálpolitikai jogalkotás: a római szerződéstől a Szociális Chartáig

A bevezetőben már szó volt arról, hogy a római szerződés eredeti változata tartalmazott bizonyos szociálpolitikai jellegű intézkedéseket. Elsősorban természetesen a négy szabadságnak megfelelően a munkavállalók szabad mozgásának rendelkezését érdemes kiemelni (48–50. cikk, EKSz 39–41. cikk) már csak azért is, mert ezek keretében mondták ki az állampolgársági alapon történő megkülönböztetés tilalmát. Lényeges, hogy már a római szerződés rendelkezett a társadalombiztosítási rendszerek koordinációjának szükségességéről, vagyis a járadékok beszámításáról, a juttatások kiszámításának módjáról (51. cikk, EKSz 42. cikk). Megfogalmazódott a nemek közötti egyenlő bérezésről szóló elv is (119. cikk, EKSz 141. cikk). Hangsúlyozni kell azonban, hogy ezek a rendelkezések akkor még tényleg csak elvi szinten jelentek meg, mert a végrehajtásra vonatkozóan semmiféle egyéb utasítás nem követte ezek megvalósítását. Az a tény ráadásul, hogy valamennyi téma – beleértve a munkavállalók szabad mozgását is – egyhangú döntéshozatalt igényelt, nem hagyott túl sok mozgásteret a részletekbe történő szabályozásnak, illetve kompromisszumok kötésének.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave