Michalkó Gábor

Turizmológia


A 3K: közlekedés, közmű, kommunikáció

A turistáknak a kiindulási helyről a célterületre történő eljutását a közlekedési hálózatok biztosítják.34 A közlekedés rendszerén belül a közúti, a vasúti, a vízi és a légi közlekedésben épültek ki azok a hálózatok, amelyek érdemi turistaforgalmat bonyolítanak le. Ahhoz, hogy a turisták megközelíthessék a célterületet, elengedhetetlenek a szilárd burkolatú utak, mert a biztonságot és a kényelmet garantáló járműforgalom csak ezeken tud haladni. Ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül a vonzerőig kell az aszfaltozott vagy betonutat vezetni, de olyan távolságra célszerű a parkolót megépíteni, ahonnan kényelmes sétával oda vagy az oda vezető szállítóeszköz állomására lehet jutni. Ha mindezt a nomádok szemüvegén keresztül vizsgáljuk, akkor annyiban változik a kérdés megítélése, hogy eltekinthetünk az út szilárd burkolatától. A komfortot mellőző turisták tartózkodásához elengedhetetlenül szükséges felszereléseket a terepjáró dzsipek is képesek eljuttatni a sátorozók táborhelyére, számukra pedig elegendő az út alacsonyabb szintű kiépítettsége is. A célterület vasúton történő megközelítése azok számára fontos, akik nem rendelkeznek személygépkocsival vagy a menetrendszerű buszközlekedést valamilyen oknál fogva kerülik, esetleg olyan településen élnek, amely maga is a vasúthálózat része, így különösebb nehézség nélkül igénybe vehetik a vonatot. A korszerű vasúti pálya vagy a villanymozdonyok számára kiépített felső vezeték hiánya, a pályaudvar elhanyagoltsága gyengítheti a turizmus versenyképességét. Különösen a fürdővárosokba szeretnek az idősebb emberek kényelmes vonatokon eljutni, így a vasút versenyelőnyt jelent az adott települések számára. Egy modern nagyváros ma már elképzelhetetlen repülőtér nélkül, a légi közlekedés a hivatásturizmus bonyolításában nélkülözhetetlen. A hajóforgalom bonyolításához sem elég önmagában egy tó vagy a folyó, a biztonságos merülés, a megfeneklés elkerülését garantáló vízmélység a meder folyamatos kotrásával érhető el. A vízi utak mentén létrehozott kikötők pedig az utasok be- és kiszállásához, a várakozás megfelelő körülményeinek biztosításához szükségesek.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave