Michalkó Gábor

Turizmológia


A kora középkor mozdulatlansága

Az ókor végét jelentő 476. évi egyházszakadást követő évszázadok, vagyis a korai középkor a népvándorlások barbár pusztításait, a bezárkózást, az elszigetelődést hozta Európa legtöbb társadalma számára. A korábbi pezsgő, dinamikus élethez képest a csend időszaka következett. Annak, hogy az utazásokban részt vevők száma az ókorhoz képest jelentősen visszaesett, nemcsak a Római Birodalom által fenntartott egységes úthálózat fokozatos enyészete és az útrakelők biztonságának teljes hiánya, hanem számos társadalmi változás is okául szolgált. A középkori utazások megértéséhez elengedhetetlen a feudalizmus két intézményének, a röghöz kötés és a kereszténység szerepének tisztázása. Előbbi azt jelentette, hogy a jobbágysorban élő társadalom jelentős része eleve ki volt zárva az utazásokból, mivel a maga és családja egzisztenciáját jelentő földművelés nem tette számára lehetővé az uradalom elhagyását. A kereszténység középkori interpretációja, a szigorú erkölcsi normák betartásának igénye pedig viszonylag szűk határokat szabott a földi élet gyönyöreinek átélésére, a korábban jellemző hedonista életstílust büntetni rendelte, vele szemben az aszketikus életvitelt támogatta. Az egyház a visszafogottságot, a magába zárkózást, a stabilitást hirdette. Mindezek következtében a korai középkorban alig lehetett utazóval találkozni.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave