Michalkó Gábor

Turizmológia


A modern turizmus kialakulása

A turizmus elméletével foglakozó kutatók körében megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban, hogy történeti megközelítésben valójában mikortól beszélhetünk modern turizmusról. Egyesek az ipari forradalomban gyökerező társadalmi, gazdasági változásoktól, mások Thomas Cook tevékenységétől datálják ezt a korszakot, a magunk részéről azonban azokkal értünk egyet, akik a második világháborút követő évtizedre teszik a modern turizmus kialakulását. A turizmus ezen, máig tartó korszakára használt modern kifejezés lényege abban áll, hogy a XIX. században kialakult turisztikai tevékenységekben részt vevők száma megsokszorozódott, társadalmi hovatartozásuk szinte irrelevánssá vált, a turizmus a világgazdaság meghatározó szegmensévé nőtte ki magát. A turizmusban tetten érhető szolgáltatások előállítása ipari méreteket öltött (innen a „turizmusipar” kifejezés), vagyis azokat alkalmassá tették a tömegtermelésben megismert futószalagszerű gyártási folyamatokhoz hasonló technológia befogadására. A valóságban ez azt jelentette, hogy az utasok szállítása, elszállásolása, vendéglátó-ipari ellátása, sokszor nemzetközi standardok alapján, jól szervezetten, a lehető legkisebb időveszteséggel, nagy tömegben valósulhatott meg. Ahogyan arra már utaltunk, ezzel párhuzamosan az élmény is eltömegesedett, és ennek következtében a turizmus szinte a klasszikus felfedezések gyorséttermi változatává degradálódott.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave