Michalkó Gábor

Turizmológia


A turizmusipar professzionalizálódása

A társadalmi és technikai változások teremtette utazási lehetőségek kiszolgálására, továbbá az igények gerjesztésére az 1970–80-as években tovább professzionalizálódott az utazási irodai és a szálláshely-szolgáltatási szektor. A szervezett turizmusban való részvétel iránti igény az utazási irodák számának megnövekedéséhez és nemzetközi hálózataik kiépüléséhez vezetett. Az egyre komplettebbé váló programcsomagok, a package-ek összeállítása vagy a charterjáratok beindítása új feladatokat rótt az utazási irodákra. Különösen a tengerparti üdülőhelyeken és a nagyvárosokban szaporodtak gombamód a differenciált igényeket kielégítő szállodák, érezhetővé vált a nemzetközi láncok térnyerése és a szakmai vagy a gazdaság más területéről érkező befektetők részéről a piacon jól bejáratott márkák felvásárlása. Az all inclusive ellátás megteremtése és az animáció bevezetése olyan szakmai fogásként értelmezhető, amely már a tartózkodás alatti szabadidő teljes irányítását hivatott ellátni (ez jól megfigyelhető az üdülőfalvakat üzemeltető Club Mediterranée vagy Club Robinson esetében). Az üdülőingatlanok értékesítésben egy új forma, a time-share rendszer jelent meg. Ennek lényege, hogy az adott idegenforgalmi szuprastruktúra használati jogát, legyen az akár egy apartman vagy egy luxushajó, többen vásárolják meg, a megszerzett üdülésijog-hányad pedig feljogosítja annak tulajdonosát, hogy az év valamely időszakában a részesedésével arányosan ott tartózkodjon, vagy a hálózatban szereplő más objektum igénybevételére cserélje el.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave