Michalkó Gábor

Turizmológia


A World Tourism Organization

A WTO (United Nations World Tourism Organization – UNWTO), a Turizmus Világszervezetének kiépülési folyamata 1925-re vezethető vissza, amikor is a Turistaforgalomban Tevékenykedő Hivatalos Szerveződések (IUOTO) nemzetközi kongresszusa önmagát kormányokon kívüli, tisztán szakmai szervezetként definiálva tanácskozott Hágában (ma már kormányok delegálják a WTO tagjait). Ezt követően a WTO részben a II. világháborút követő nemzetközi politikai változások és más szakmai szervezetek sikerét és tevékenységük fontosságát felismerve vált fokozatosan az ENSZ égisze alatt működő, egyfajta kormányok közötti szakmai szervezetté. 1975 májusában az első WTO-közgyűlésen döntés született a névváltoztatásról és a titkárság székhelyének Genfből Madridba való átköltöztetéséről, amelyre 1976-ban a spanyol kormány invitálásának köszönhetően került sor. A szervezet életében 2003-ig folyamatosan kimutatható volt az ENSZ-hez való közeledés, amikor is egy különleges, a világ turizmusának kérdésében illetékes nemzetközi szervezetté vált (az ENSZ szakosított szerve). A WTO történetében egy-egy mérföldkőnek tekinthető közgyűlés eredménye kihatott az egész világ turizmusára. 1979-ben határoztak arról, hogy minden év szeptemberében megrendezésre kerüljön a „Turizmus Világnapja”, amikor a kormányok nagyobb figyelmet szentelnek a turizmuspolitikának. Az 1980-ban Manilában és az 1989-ben Hágában (az Interparlamentáris Unióval közösen) megtartott konferencia dokumentumai mind a mai napig irányadóak. 2001-ben elfogadták a Turizmus Etikai Kódexét.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave