Michalkó Gábor

Turizmológia


A regionális szemlélet megjelenése

A rendszerváltozást követően átalakult az a gazdasági környezet, amelyben az 1979. évi Minisztertanácsi határozat iránymutatásai megvalósíthatóak voltak, és megszűntek azok a jogintézmények, amelyek a jogszabályban foglaltak érvényesülésének feltételeit biztosították, ezért szükség volt a korábbi rendszer továbbfejlesztésére, korszerűsítésére. Az idegenforgalom területi irányításának korszerűsítéséről szóló 1007/1998 (I.23.) Korm. határozat alapján – a területfejlesztésről szóló 1996. évi XXI. tv-ben meghatározott régiókhoz igazodóan – létrejöttek az ország egész területét lefedő Regionális Idegenforgalmi Bizottságok (RIB). A 8 RIB határa egyedül a Dél-alföldi régió (Békés, Csongrád, Bács-Kiskun) esetében esett egybe a megyehatárokkal. A RIB-ek méretüket tekintve sem voltak egységesek. Az Északkelet-magyarországi RIB hat (Heves, Nógrád, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg), a Közép-Dunántúli (Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém), a Nyugat-Dunántúli (Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala) és a Közép-Dunavidéki (Pest, Nógrád, Komárom-Esztergom) három megyére terjedt ki. Létrejöttek a korábbi kiemelt üdülőkörzeten alapuló, illetve annak területét kibővített RIB-ek is (Balaton, Tisza-tó). Budapest sajátos helyzetet képviselt, jogilag nem volt önálló régióként nevesítve, de a Fővárosi Önkormányzat által létrehozott szervezetek (Turisztikai Bizottság, Budapesti Turisztikai Hivatal) már ellátták azokat a feladatokat, amelyeket a RIB volt hivatott betölteni.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave