Michalkó Gábor

Turizmológia


A TDM-szervezetek szerepe

A 2005-ben elfogadott Nemzeti turizmusfejlesztési stratégiában fogalmazódott meg, hogy a turisztikai intézményrendszer átalakításának folyamatában a térségi és a regionális turizmusfejlesztés egyes feladatait az úgynevezett Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) szervezetek végezzék. Ebben az igényben többek között az a turizmuspolitikai szándék húzódott meg, miszerint a „felülről szervezett”, jogszabályban lehatárolt turisztikai régiók a területi identitás hiányában nem képesek a térségi érdekek hatékony megfogalmazására, amely hiányosság jelentős mértékben gátolja az adott terület turizmusának komplex fejlesztését. Egy alapvetően más érdekeltségi rendszerben működő, „alulról építkező” hálózat, sokkal eredményesebben képes a tulajdonosi szemléletet érvényesíteni a turizmus irányításában, amely elengedhetetlen feltételét képezi a versenyképesség fokozását célzó fejlesztési célkitűzések megvalósításában. Emellett a partnerségi kapcsolat megjelenítése tekinthető a működőképes, a fejlesztéseket sokoldalúan kezelni képes irányítási rendszer alappillérjének. Amennyiben egy térség turisztikai szolgáltatói, szakmai és civilszervezetei, az önkormányzat és azok intézményei összefognak, sikerrel valósíthatják meg a turizmus irányításával összefüggő feladatokat.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave