Michalkó Gábor

Turizmológia


A turizmus kategorizálásának szükségességéről

A turizmustudomány egyik legproblematikusabb területének számító kategorizálás azért jelent a turizmuskutatók számára nehézséget, mivel hiányoznak azok a mélyebb filozófiai gyökerek, amelyek elősegítenék a tárgyaltak egyértelmű besorolását. Ontológiai13 értelemben minden elméletnek formai kerettel kell rendelkeznie, tehát az általános kategóriatant figyelembe véve a vizsgált jelenség szerkezeti felépítéséről, az azokat alkotó elemek sokféleségéről, esetleges függőségéről és önállóságáról megbízható információkat kell közvetítenie. Amikor kategorizálásról beszélünk, akkor valamely fogalom terjedelmét kívánjuk meghatározni, vagyis azoknak az elemeknek az összességét, amelyeket közös tulajdonságaik alapján egyazon csoportba sorolunk. A tudomány világának talán egyik legtökéletesebben felépített rendszertanával és taxonómiájával14 a biológiában találkozhatunk, ez a terület a ma élő és kihalt biológiai szervezetek sokféle és változatos világának elemeit kategorizálja. A nevezéktan (nómenklatúra) a biológusok közötti kommunikáció nélkülözhetetlen része, amely ismereteket nemzetközi kongresszusokon egyeztetett kódexekben adják közre.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave