Michalkó Gábor

Turizmológia


Az alternatív turizmus

Az alternatív turizmus azzal a sajátossággal bír, hogy időbeli megjelenését tekintve jelentősen megelőzte a tömegturizmust, tulajdonképpen a turizmus ősformájának is lehetne nevezni, szerepe ma mégis kisebb a turizmus világpiacán. Az alternatív turizmusban értelemszerűen kevesebb az ugyanazon helyszínen, illetve programban részt vevők száma, egyénileg vagy kisebb csoportokban testesül meg a turisták aktivitása. Az alternatív turizmus lényege abban ragadható meg, hogy a szolgáltatók nagyobb figyelmet fordítanak az egyén átlagtól eltérő érdeklődésének a kielégítésére, vagyis a hagyományos szolgáltatásokhoz képest más, személyre szóló alternatívákat is felkínálnak. Az alternatív turizmusban közvetlenebb viszony alakul ki a turista és az őt körülvevő környezet között, a turizmus ezen formája számos olyan lehetőséget kínál, amelyben mélyebb emberi viszonyok is kialakulhatnak a vendég és a vendéglátó vagy akár a helyi lakosság egy-egy képviselője között. Például a falusi turizmusban részt vevő vendég élvezi a vendéglátója kényeztetését, sokszor éppen az emberi tényező játssza a legfontosabb szerepet az adott faluba való visszatérésben. Az alternatív turizmusban a környezet megfigyelése, megóvása gyakran meghatározó tevékenységként jelentkezik (ökoturizmus), de általánosságban is megállapítható, hogy a célállomás természeti környezetének megóvása értékként manifesztálódik a tartózkodás során.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave