Michalkó Gábor

Turizmológia


A kereslet kulcsa a motiváció

A szabadidős turizmusra koncentráló, tradicionális megközelítések szerint a turista keresletét környezetének átmeneti megváltoztatását ösztönző motivációja, az utazással és a tartózkodással kapcsolatos szolgáltatások igénybevételét lehetővé tevő diszkrecionális jövedelme és a kikapcsolódásra alkalmat adó szabadideje együttesen váltja ki. Nem szabad megfeledkezni azonban arról, hogy a hivatásturizmus esetében sem a turista jövedelme, sem a szabadideje nem tekinthető a kereslet releváns tényezőjének. Ahogyan arra már utaltunk, a hivatásturizmusban részt vevő esetében az illető munkájának minél eredményesebb elvégzése, egzisztenciájának biztosítása jelenti a kereslet legfőbb összetevőjét, vagyis az utazás motivációja egy külső és egy belső kényszer sajátos szimbiózisának hatására ölt testet. Akár a szabadidős, akár a hivatásturizmust vesszük alapul, a motiváció tekinthető az utazásban testet öltő kereslet legfontosabb tényezőjének. A motiváció szoros összefüggésben áll a szocializáció mobilitásra gyakorolt hatásával, mivel a szabadidő és a diszkrecionális jövedelem édeskevésnek bizonyul azokban a társadalmakban, ahol a potenciális kereslet nem rendelkezik az utazás gyakorlatával, vagyis az átmeneti környezetváltozás igénye még nem vált az adott közösség létformájává.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave