Michalkó Gábor

Turizmológia


Az utazások indítékai

Az egyén utazásának indítékai olyan sokfélék lehetnek, mint maguk az egyének. Ahhoz tehát, hogy eredményesen körvonalazhassuk az utazásra ösztönző okokat, a kört azokra az indítékokra kell leszűkíteni, amelyek döntő mértékben befolyásolják a világ turizmusát, illetve, amelyekről az eddigi kutatások alapján megbízható információval rendelkezünk. A Miért utaznak az emberek? Mi készteti az egyént otthona átmeneti elhagyására? és az ehhez hasonló kérdések megválaszolása maslow-i megközelítésben viszonylag egyszerű válaszadási lehetőségét biztosít: bizonyos szükségleteik kielégítése a környezetváltozás révén hatékonyabban valósítható meg. A szakemberek által az utazási indítékokra vonatkozó, eddig közreadott csoportosítások elsődlegesen a fiziológiai, a szociokulturális és az egzisztenciális tényezőket emelik ki. Ezek magából az ember mivoltából fakadnak, arra a tényre vezethetők vissza, miszerint az egyén biológiai, társadalmi és önmaga fenntartására alkalmas lény. Ösztönei és tanult képességei arra sarkallják, hogy szervezetét optimális egyensúlyban tartsa, környezetével eredményesen kommunikáljon, és munkája révén biztosítsa az életben maradás feltételeit. Az utazások indítékai e tényezők köré csoportosíthatók.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave