Michalkó Gábor

Turizmológia


Munka kontra szabadidő

Az urbanizációnak köszönhetően a szabadidő világa szervesen összekapcsolódott a munka világával, valójában abból fakadt. Mára a munka leginkább az anyagi javak megszerzésének, az egzisztencia megteremtésének folyamatát jelenti, ha ez nem biztosított, akkor a szabadidő értelmezése torzul. A munka az ember pszichológiai alkatának és napi tevékenységciklusának strukturáló tényezője. A rendszeres munkával rendelkező emberek napja általában a munka ritmusa szerint szerveződik, a munkaidő leteltével vagy a munkavégzésből fakadó feladatok ellátását követően nyer értelmet a szabadidő. Ha a produktív tevékenységek rutinná, egyes esetekben tartalmatlanná válnak, a szabadidős elfoglaltságban keressük azokat az ingereket, amelyekre energiát fordítunk. A társadalom többsége számára a munka biztosítja a jövedelmet, a mentális egyensúlyhoz szükséges aktivitási szintet, egyes esetekben a változatosságot vagy a társas kapcsolatok fenntartását, hozzájárul a személyes identitás kialakulásához. A tőketulajdonból élő vagyonos réteg, a munkanélküliek vagy az inaktívak számára a szabadidő a lét nehezen értelmezhető szférájaként jelenik meg. Az ő esetükben, miközben kialakul bennük egyfajta érzéketlenség az idővel szemben, gyakran az unalom okoz különböző pszichés problémákat. A munka világában már a történelmi korok óta jelen vannak az utazással együtt járó tevékenységek, amelyek napjainkra a munkavégzés különböző formáival együttvéve (informális gazdaság, részmunkaidő, távmunka) olyan bonyolulttá tették a munkaidő-szabadidő viszonyát, hogy annak jelen kiadvány keretein belüli tárgyalására nem tudunk kitérni.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave