Michalkó Gábor

Turizmológia


A tudományokon átívelő turizmus

A turizmus eredményes kutatása különböző tudományterületekhez (természet-, orvos-, agrár-, társadalom-, bölcsészet-, hit- és műszaki tudományok, valamint a művészetek)5 tartozó tudományágak vonatkozó ismereteinek összegyűjtését, rendszerezését és feldolgozását feltételezi (1. ábra). Az egyes tudományágak turizmushoz való viszonyulása azonban kiegyenlítetlen. Bizonyos tudományágak igyekszenek a lehető legkimerítőbben, már-már kisajátítva foglalkozni a turizmussal, mások pedig még fel sem fedezték az utazásokkal összefüggő számtalan nyitott kérdést. A publikációkat alapul véve legtöbb ismerettel a közgazdaságtudományok (turizmusmarketing), a földtudományok (turizmusföldrajz), a néprajz és kulturális antropológiai tudományok (multikulturalizmus), a szociológiai tudományok (szabadidő-szociológia) és a klinikai orvostudományok (balneológia6), rendelkeznek, de az utóbbi évtizedben az állam és jogtudományok (kriminológia) is igyekeztek a turizmus egyes jelenségeit kutatás tárgyává tenni. Ahhoz, hogy a turizmus érett tudománnyá váljék, mindenekelőtt a különböző tudományágakhoz tartozó kutatói műhelyek intenzívebb összefogására, a közös kutatási projektek számának növelésére lenne szükség.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave